İlkokul öğretmenlerinin dijital etik değerlere yönelik tutumlarının incelenmesi
Examining primary school teachers' attitudes of digital ethical values
- Tez No: 940141
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS YAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Science and Technology, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada ilkokulda görev yapmakta olan öğretmenlerin dijital etik değerlere yönelik tutumları ele alınmaktadır. Bu amaçla çalışmaya İzmir ili Buca ilçesinde 2024-2025 eğitim öğretim yılında görev yapmakta olan sınıf öğretmenleri, İngilizce öğretmenleri, din kültürü ve ahlâk bilgisi öğretmenleri ile rehberlik ve psikolojik danışmanlardan oluşan 369 öğretmen katılmıştır. . Çalışmada karma araştırma desenlerinden eş zamanlı tasarım yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda nicel bölümde tarama, nitel bölümde ise görüşme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel bölümünde öğretmenlerin dijital etik değerlere yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla 9 madde ve tek boyuttan oluşan“Dijital Etik Tutum Ölçeği”(DETÖ), nitel bölümünde ise açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış“Dijital Etik Görüşme Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik ve içerik analizinden yararlanılmıştır. Nicel verilere ait analiz sonuçları ile nitel verilere ait analiz sonuçları karşılaştırıldığında, nitel verilere ait analiz sonuçlarının nicel verilere ait analiz sonuçlarını destekler nitelikte olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the attitudes of primary school teachers towards digital ethical values are discussed. For this purpose, 369 teachers consisting of classroom teachers, English teachers, religious culture and ethics teachers, and guidance and psychological counselors working in the Buca district of Izmir province in the 2024-2025 academic year participated in the study. Simultaneous design method, one of the mixed research designs, was used in the study. In line with the purpose of the study, survey method was preferred in the quantitative part and interview method in the qualitative part. In the quantitative part of the study, the“Digital Ethics Attitude Scale”(DEAS) consisting of 9 items and a single dimension was used to determine teachers' attitudes towards digital ethical values, and in the qualitative part, a semi-structured“Digital Ethics Interview Form”consisting of open-ended questions was used. Descriptive statistics and content analysis were used to analyze the data. When the results of the analysis of quantitative data were compared with the results of the analysis of qualitative data, it was found that the results of the analysis of qualitative data supported the results of the analysis of quantitative data.