İran'ın nükleer programı: İletişim stratejileri ve uluslararası imajı
Iran's nuclear program: Communication strategies and international image
- Tez No: 940143
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA İLKAY İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, İran'ın nükleer programına ilişkin uluslararası algıyı biçimlendirmek için benimsediği iletişim stratejilerini analiz etmektedir. Çalışmanın temel amacı, İran'ın dış politika söylemleri, medya temsilleri ve diplomatik müzakereler yoluyla uluslararası kamuoyunu nasıl etkilediğini incelemektir. Tezin içeriği, İran'ın nükleer programının tarihsel gelişimi, diplomatik süreçlerdeki pozisyonu, medya stratejileri ve uluslararası güç dengesinde oynadığı rol üzerine odaklanmaktadır. Araştırmada, Olay Yapısı Analizi (Event-Structure Analysis, ESA) yöntemi kullanılarak İran'ın nükleer programına dair kritik olaylar kronolojik olarak sıralanmakta ve bu olaylar arasındaki nedensel ilişkiler ortaya konulmaktadır. Ayrıca, medya çerçeveleme analizleriyle Batılı medya organları ile İran'ın resmî medya organlarının nükleer programı nasıl sunduğu karşılaştırılmaktadır. Araştırma bulguları, İran'ın nükleer programına yönelik uluslararası algının önemli ölçüde medya söylemleri ve diplomatik açıklamalar aracılığıyla şekillendiğini göstermektedir. Batılı medya, programı genellikle bir tehdit unsuru olarak sunarken, İran'ın resmi medya organları bunu ulusal egemenliğin ve bilimsel ilerlemenin bir simgesi olarak çerçevelemektedir. Ancak, uluslararası kamuoyunu şekillendirmede Batılı medya organlarının daha etkili olduğu görülmektedir. İran'ın diplomatik söylemlerinde ise meşruiyet ve bağımsızlık vurgusu öne çıkmakta; ancak, şeffaflık eksikliği ve çelişkili açıklamalar nedeniyle bu söylemler Batılı güçler tarafından genellikle kuşkuyla karşılanmaktadır. Sonuç olarak çalışma, İran'ın daha şeffaf ve çok taraflı bir iletişim politikası izlemesinin uluslararası imajını geliştirebileceğini ortaya koymaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyses the communication strategies used by Iran to shape international perceptions of its nuclear programme. The main aim of the study is to examine how Iran influences international public opinion through its foreign policy discourses, media representations and diplomatic negotiations. It focuses on the historical development of Iran's nuclear programme, its position in diplomatic processes, its media strategies and its role in the international balance of power. The research uses Event-Structure Analysis (ESA) to chronologically order the critical events related to Iran's nuclear programme and to reveal the causal relationships between these events. It also uses media framing analysis to compare how the Western media and the official Iranian media present the nuclear programme. The results show that international perceptions of Iran's nuclear programme are significantly shaped by media discourse and diplomatic statements. Western media often portray the programme as a threat, while Iran's official media frame it as a symbol of national sovereignty and scientific progress. However, Western media appear to be more influential in shaping international public opinion. Iran's diplomatic discourse emphasises legitimacy and independence, but is often viewed with scepticism by Western powers due to a lack of transparency and contradictory statements. The study concludes that Iran's international image could be improved by a more transparent and multilateral communication policy.