Iğdır ilindeki tarım işletmelerinde inovasyonların (yeniliklerin) kabulü
Adoption of innovations in agricultural enterprises in İğdir province
- Tez No: 940195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ERDAL ERTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN DOĞAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışması, Iğdır ilinin Merkez, Karakoyunlu, Tuzluca ve Aralık ilçelerine bağlı köylerdeki tarım işletmelerindeki inovasyona bakış açısını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 178 işletmenin sahibiyle yüz yüze anket tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, katılımcıların demografik özelliklerini dikkate alarak inovasyona olan bakış açılarını ölçmeyi ve tarımsal yeniliklerle ilgili sorunları belirlemeye ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini getirmeyi amaçlamıştır. Bu çalışma kapsamında, üreticilerin benimsediği yeniliklerin belirlenmesi için öncelikle yenilikler tespit edilerek her bir üreticiye uyguladığı yeniliklere göre puan verilmiştir. Bu puanlama sonucunda, bütün üreticiler“yüksek düzeyde yenilikçiler”ve“düşük düzeyde yenilikçiler”olmak üzere iki alt gruba ayrılmıştır. Iğdır ilindeki işletme sahiplerinin %77,5'i düşük düzeyde yenilikçi olarak belirlenmiştir. Bu durum, genel olarak tarım sektöründe yeniliklere karşı daha temkinli bir tutumun hâkim olduğunu göstermektedir. Diğer yandan, işletme sahiplerinin %22,5'inin de yüksek düzeyde yenilikçi olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, işletmecilerin inovasyonları kabul etme konusundaki bakış açılarını vurgulamakta olup, bu alandaki çalışmaların eksikliğini ve yeni projelerin bu bağlamda düzenlenmesinin gerekliliğini öne çıkarmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, tarım sektöründe inovasyonun teşvik edilmesi ve modern tarım uygulamalarının benimsenmesi için önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to examine the perspective on innovation in agricultural enterprises in the villages affiliated with the central district of Iğdır province as well as Karakoyunlu, Tuzluca, and Aralık districts. The research was conducted using face-to-face surveys with 178 owners of these enterprises. This study aimed to measure participants' views on innovation, taking into account their demographic characteristics, and to identify issues related to agricultural innovations, proposing solutions to these problems. Within the scope of this study, innovations adopted by the producers were identified first, and then each producer was scored based on the innovations they applied. As a result of this scoring, all producers were divided into two subgroups: 'high-level innovators' and 'low-level innovators.' 77.5% of business owners in Iğdır province were identified as low-level innovators. This indicates a generally cautious attitude towards innovations in the agricultural sector. On the other hand, it was determined that 22.5% of business owners were high-level innovators. The research findings emphasize the perspectives of entrepreneurs towards accepting innovations, highlighting the lack of work in this area and the necessity of organizing new projects in this context. The results of this study provide important clues for promoting innovation in the agricultural sector and adopting modern agricultural practices.