Adölesan idiyopatik skolyoz hastalarında 3 boyutlu egzersizin (Schroth yöntemi) solunum fonksiyon testleri ve diyafram kalınlığına etkisi
The effect of three-dimensional exercise (Schroth method) on pulmonary function tests and diaphragm thickness in adolescent idiopathic scoliosis patients
- Tez No: 940212
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU YILMAZ YALÇINKAYA, DR. DENİZ ÖKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Adölesan İdiyopatik Skolyoz(AIS) hastalarının takibinde hastalara uygulanan 3 boyutlu egzersiz (Schroth yöntemi) ile ev programında verilen egzersizlerin yaşam kalitesi üzerine etkilerini, solunum fonksiyon testlerine (SFT) etkisini ve diyafram kas kalınlığına etkilerini göstermeyi amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntemler: Mayıs 2024 -Temmuz 2024 tarihleri arasında 3 ay süre ile skolyoz polikliniğine gelen hastalar değerlendirildi. Dahil etme kriterlerine uygun olan hastalar 12 haftalık iki farklı egzersiz grubuna randomize edilerek dağıtıldı. Bir gruba skolyoza yönelik 3 boyutlu egzersizler (schroth yöntemi), ikinci gruba ev programı egzersizleri uygulandı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrasında SFT, skolyoz hastalığına özgü yaşam kalitesi SRS 22 r (Scoliosis research society 22 r) anketi ve her iki taraf diyafram kas kalınlığı egzersiz öncesi ve sonrası ölçüldü. Bulgular: AIS tanılı çalışmaya dahil edilen 64 hastanın yaş ortalaması 15±2' olup %83 ü (n=50) kadın cinsiyetti. Hastalarımızın torakal cobb açılarının ortalaması 23±8 dereceydi. Hastaların %86 sında torakal eğrilik sağ tarafta idi. Hastaların %85'inde lomber eğrilik mevcut olup bu olguların %75'i sol tarafta idi. Hastaların % 15'inde lomber eğrilik yoktu. Skolyoza yönelik 3 boyutlu egzersiz tedavisi alan hasta grubunda 3 aylık egzersiz sonucunda sol taraf diyafram kalınlık fraksiyonunda (DTF) ve sol taraf diyafram kalınlaşma oranında Total Akciğer Kapasitesi / Zorlu Rezidüel Kapasite (TLC/FRC ) anlamlı artış olmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the effects of three-dimensional exercise (Schroth method) administered to patients with Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS) on quality of life, pulmonary function tests (PFTs), and diaphragm muscle thickness, compared to exercises provided in a home-based program. Materials and Methods: Patients presenting to the scoliosis outpatient clinic between May 2024 and July 2024 were evaluated over a three-month period. Eligible patients meeting the inclusion criteria were randomly assigned to one of two exercise groups for a 12-week intervention. One group received scoliosis-specific three-dimensional exercises (Schroth method), while the other group followed a home exercise program. Before and after the intervention, pulmonary function tests (PFTs), the Scoliosis Research Society-22r (SRS-22r) questionnaire to assess scoliosis-specific quality of life, and bilateral diaphragm muscle thickness measurements were performed. Results: A total of 64 patients diagnosed with AIS were included in the study, with a mean age of 15±2 years; 83% (n=50) were female. The average thoracic Cobb angle was 23±8 degrees. Right-sided thoracic curvature was present in 86% of patients, while 85% had lumbar curvature, of which 75% were left-sided. Fifteen percent of patients had no lumbar curvature.