Çocukluk çağı malignitelerinde dermatolojik bulgular
In childhood malignancy dermatological findings
  1. Tez No: 655740
  2. Yazar: ARİF DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN KIRTAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Çocukluk çağı malign hastalıklarda deri, mukoza, saç ve tırnak tutulumu sonucu çeşitli deri bulguları ortaya çıkar. Bu deri bulgularının tanısını koymak ilaç reaksiyonları, enfeksiyonlar, primer hastalığın deri tutulumu sebebiyle zordur. Çocukluk çağı malignitelerinde görülen deri bulguları ile ilgili yeterli çalışma yoktur. Bu çalışmada çocukluk çağı malignitelerinde görülen deri bulgularının ne sıklıkta olduğunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 0-18 yaş malignite tanısı almış olup deri bulgusu olan 110 hasta dahil edildi. Çocukluk çağında malignite tanısı almış olan hastalar, onkoloji servis ve polikliniğinde konsulte edildi. Bu hastaların oral-genital mukoza, saç ve tırnakları da içeren ayrıntılı dermatolojik muayene yapıldı. Hastalar arasında vücut derisinde eritem, papül, püstül vb. döküntüsü olan hastalar tespit edildi. Bu hastaların yaşı, cinsiyeti, mevcut hastalıkları, mevcut hastalığın süresi, mevcut hastalığı ile ilgili aldığı ilaçlar, derideki lezyonun yeri, özelliği, süresi, deri lezyonu ile ilgili semptom ve deri lezyonunun tanısı tespit edilerek not edildi. Hastalık tanısında anamnez, dermatolojik muayene, nativ preparat, yara kültürü, histopatolojik inceleme gibi tanı yöntemleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması ve standart sapması 6,77±3,65 idi. Dermatolojik muayene sonucunda; en sık görülen hastalıklar dermatit (%20,9), mukozit (%15,5), herpes simplex 1-2 enfeksiyonu (%13,6), generalize kserozis kutis (%10,9), trombositopeniye bağlı purpura (%10) olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: In childhood malignant diseases, various skin findings occur as a result of skin, mucous membrane, hair and nail involvement. Diagnosis of these skin symptoms is difficult due to drug reactions, infections, skin involvement of primary disease. There are not enough studies on skin findings seen in childhood malignancies. The aim of this study is to determine the frequency of skin findings in childhood malignancies. Material and methods: 110 patients diagnosed with malignancy aged 0-18 with skin findings were included in the study. Patients diagnosed with childhood malignancy were consulted at the oncology service and outpatient clinic. These patients underwent a detailed dermatological examination, including oralgenital mucosa, hair and nails. These patients include erythema, papules, pustules, etc.on the skin of the body. patients with a rash have been identified. These patients ' age, sex, current diseases, duration of the current disease, the drugs they received, location of the skin lesion, characteristics of the skin lesion, duration of the skin lesion, symptoms related to the skin lesion and diagnosis of the skin lesion were determined and noted. Diagnosis methods such as Anamnesis, dermatological examination, nativ preparation, wound culture, histopathological examination were used in the diagnosis of the disease. Results: the mean age and standard deviation of the patients in the study were 6.77±3.65. Detailed dermatological examination, including Oral-genital mucosa, hair and nails, was performed. The most common diseases were dermatitis (20.9%), mucositis (15.5%), herpes simplex 1-2 infection (13.6%), generalizexerosiscutis (10.9%), thrombocytopenia-induced purpura (10%).