İzmir ilindeki aile hekimliği asistanlarının hasta yönetiminde karşılaştıkları belirsizliklere tepkisi: Kesitsel tanımlayıcı çalışma
The response of family medicine assistants in İzmir to uncertainties encountered in patient management: A cross-sectional analytical study
- Tez No: 936973
- Danışmanlar: DR. MERYEM ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Belirsizlik, hayatın her alanında olduğu gibi tıp alanında da sıklıkla karşılaşılan bir kavramdır. Tıp; belirsizliği çok da tolere edememekte, tanı, tedavi veya yönetim aşamalarında yaşanabilen belirsizlikler gerilim ve anksiyeteye neden olabilmektedir. Belirsizliğin sebebinin saptanmasına yönelik yapılacak çalışmalar olası çözüm yolları bulunması açısından son derece önemlidir. Bu çalışmanın amacı hekimlerin hasta yönetiminde karşılaşabilecekleri belirsizliğe karşı tepkilerini araştırmaktır. Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki çalışmamızın evrenini İzmir ilinde uzmanlık eğitimi alan Aile Hekimliği asistan hekimleri oluşturmuştur. Toplam sayı 430 asistan hekim olduğundan sıklık, bilinmeyen sıklık olarak yüzde 50 alındığında örneklem büyüklüğü %95 güven aralığı %5 hata payı ile en az 204 kişi olarak hesaplanmıştır. Çalışma toplamda 6 ayda tamamlanmıştır. Çalışmada veri toplamak amacıyla araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu uygulanmıştır. Ayrıca katılımcılara Hekimlerin Belirsizliğe Tepki Ölçeği (HBTÖ) uygulanmıştır. Altı dereceli Likert tipi bir ölçek olan bu ölçme aracı, toplam 15 maddeden ve 4 alt ölçekten oluşmaktadır. 2019 yılında Erarslan ve ark. tarafından ölçeğin Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği yapılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS 26.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Hekimlerin belirsizliğe tepki ölçeği geneli ve alt boyutlarını etkileyen parametreler, regresyon analizi ile incelenmiştir. Tüm çalışmada anlamlılık düzeyleri 0,05 ve 0,01 değerleri dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 214 hekimin yaş ortalaması 28,90±2,80 yıl olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların %65'i kadın, %35'i erkekti.
Özet (Çeviri)
Aim: Uncertainty is a concept frequently encountered in medicine, as in all areas of life. The extreme cannot tolerate uncertainty very well, and events that may occur during diagnosis, treatment or management stages can cause tension and anxiety. The procedures to be carried out to determine the cause of uncertainty are extremely important in terms of possible solutions. The aim of this study is to investigate the reactions of physicians to the uncertainty that they may encounter in their patients. Methods: The universe of our cross-sectional descriptive study consisted of Family Medicine assistant physicians receiving specialization training in Izmir. Since the total number was 430 assistant physicians, when the frequency was taken as 50 percent as unknown frequency, the sample size was calculated as at least 204 people with a 95% confidence interval and a 5% margin of error. The study was completed in 6 months in total. A sociodemographic data form prepared by the researchers was applied in order to collect data in the study. In addition,“Physicians' Reactions to Uncertainty Scale (PRUS)”was applied to the participants. This measurement tool, which is a six-point Likert-type scale, consists of a total of 15 items and 4 subscales. The Turkish validity and reliability of the scale was performed by Erarslan et al. in 2019. The data of the study were evaluated using the SPSS 26.0 package program. The parameters affecting the general and sub-dimensions of the physicians' response to uncertainty scale were examined with regression analysis. The significance levels in the entire study were carried out by considering the values of 0.05 and 0.01. Results: The mean age of the 214 physicians participating in the study was determined as 28.90±2.80 years. 65% of the participants were female and 35% were male.