İngilizce öğretmenliği programlarında eğitim dilinin İngilizce olmasına yönelik akademisyen görüş ve önerileri
Academics' opinions and recommendations on English-medium instruction at English Language teacher training programs
  1. Tez No: 940314
  2. Yazar: HANİFE DUYGU ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GEÇİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışma, Türkiye'deki eğitim dili Türkçe olan üniversitelerde İngilizce Öğretmenliği programlarında görev yapmakta olan akademisyenlerin eğitim dilinin İngilizce olmasına yönelik görüş ve önerilerini ortaya koymayı hedeflemiştir. Yöntem: Çalışmanın deseni, öncelikle nicel ardından nitel verilerin toplandığı açıklayıcı sıralı karma desendir. Nicel veriler tutum ölçeği, nitel veriler ise yarı-yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmıştır. Eğitim dili Türkçe olan devlet üniversitelerinde görev yapmakta olan 120 akademisyen çalışmaya katılmıştır. Tüm katılımcılara tutum ölçeği uygulanmış ve yedi bölgeden farklı üniversiteler, her üniversiteden birer akademisyen seçilerek toplamda 12 görüşme yapılmıştır. İstatistik paket programı, SPSS30, kullanılarak betimsel veri analizleri uygulanmış ve tutum ölçeğinden toplanan veriler ortaya çıkarılmış, karşılaştırılmıştır. Yarı-yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler ise açıklama, analiz ve yorumlama adımları takip edilerek ortaya konmuştur. Bulgular: Sonuçlar, akademisyenlerin bölüm dilinin tamamının İngilizce yürütülmesine karşı olumlu tutum sergilediğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, alan dersleri dışındaki derslerin Türkçe yürütülmesine karşı olumsuz bir tutum sergilemedikleri ortaya çıkmıştır. Üniversitelerin genel dil politakaları, öğrencilerin ve akademisyenlerin dil yeterlikleri gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda tüm derslerin İngilizce yürütülmesini imkan dahilinde bulmadıkları görülmüştür. Ayrıca alan derslerinin ve eğitim derslerinin, içeriklerinin benzer olması, bu derslerin hem Türkçe hem İngilizce görülmesiyle birbirini pekiştirecekleri düşünülmektedir. Akademisyenlerin bu görüşlerinde çalıştıkları bölgelere göre bir farklılık tespit edilmemiştir ancak, çalışma yılı bazında deneyimlerine göre daha deneyimli akademisyenlerin dersin İngilizce yürütülmesinin daha etkili olacağına inandıkları, daha deneyimsiz olanların ise İngilizce ders yürüttüklerinde daha kaygılı hissettikleri belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmanın sonuçları, akademisyenlerin yalnızca Dilbilim ya da İngiliz Edebiyatı gibi alan derslerinin değil Eğitim Felsefesi ya da Eğitim Psikolojisi gibi eğitim derslerinin de İngilizce yürütülmesine karşı olumlu tutum sergilemekte olduğunu göstermektedir. Ancak, pek çok akademisyen bunun mevcut şartlar altında uygulanabilir olmadığını vurgulamakta ve şartların iyileştirilmesi için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to investigate the opinions and recommendations of the academics who work in the ELT departments at public TMI universities about EMI. Method: The explanatory sequential method where first quantitative and then qualitative data were collected was used in this study. Quantitative data were collected via an attitude scale and qualitative data were collected via semi-structured interviews. 120 academics who work at public TMI universities participated in the study. All participants were asked to complete the questionnaire and by selecting universities from each region and one academic from each university, 12 in total, interviews were conducted. The data were analyzed with the help of SPSS v.30 by conducting descriptive data analysis to reveal, compare and contrast the scores collected from the questionnaire. For the semi-structured interviews, descriptions, analysis and interpretation steps were followed. Findings: The results of this study showed that the academics who work in the ELT departments at public TMI universities have positive attitude towards EMI. Furthermore, it was found that they do not have any negative attitude towards courses offered in Turkish unless they are field-specific courses. When considering the factors such as language policies of the universities and the proficiency levels of both students and academics, the participants claim that applying fully EMI is not possible. Besides, since field-specific courses and educational courses have similar curricula, taking the former in English and the latter in Turkish is belived to reinforce content knowledge learning. According to the results, there is no significant difference in the academics' opinions and attitudes in terms of the regions they work. However, it is found that more experienced academics believe that offering courses in English is more effective while novice academics feel stressed while teaching in English. Conclusion: The results of the study show that acedemics have positive attitudes toards EMI not only in field-specific courses like Linguistics and English Literature but also in such education courses as Educational Philosophy and Educational Psychology. However, they claim that applying EMI in current conditions does not seem possible and they offer many solutions to better the conditions.