Design of efficient energy routingprotocol for internet of thing insmart city
Verimli enerji yönlendirme tasarımınesnelerin interneti için protokolakıllı şehir
- Tez No: 940319
- Danışmanlar: Prof. Dr. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları, düşük güce, düşük bellek ve düşük işlem kapasitesi. Ağ ömrünü uzatmak anahtarlardan biridir IoT'deki hedefler. Yönlendirme, akıllı şehirde enerji tasarrufunda önemli bir işlev görür. tasarlamak enerji verimli yönlendirme protokolü, enerji kullanımını önemli ölçüde artırır. amacı Bu çalışma, Nesnelerin İnterneti ağlarında enerji yönetimi için yönlendirme protokolünü incelemektedir. Bir sensör hub'larının ana limitlerinden biri, çok az yer kaplayan kısıtlı güç kaynaklarıdır ve vazgeçilmez piller. Bu şekilde, enerji koruması WSN'de kritik bir bileşendir. Böylece, WSN'ler için bir yönetim sözleşmesi planlanırken, sensör merkezlerinin enerji gereksinimleri şu şekilde olmalıdır: dikkate alınan. Bu yazıda sensör merkezlerinin enerji gereksinimini düşünüyoruz ve bir Destek öğrenimi açısından Enerji Ayarlama Yönlendirme Sözleşmesi. Önerilen sözleşmenin sunum, diğer mevcut enerji üreten yönetmenlik sözleşmelerininkiyle çelişir ve Sonuçlar, önerilen sözleşmenin enerji yatırımı konusunda daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor. fonlar ve kuruluş ömrü.
Özet (Çeviri)
Internet of Things (IoT) devices are resource constrained, since it possesses low power, low memory, and low processing capability. Extending the network lifetime is one of the key objectives in IoT. Routing plays a key function in energy conservation in smart city. Designing an energy efficient routing protocol boosts energy utilization to a significant extent. The objective of this work is examine routing protocol for energy management in internet of Things networks. One of the main limits of sensor hubs is their restricted power supply, which is involved little and indispensable batteries. In this manner, energy protection is a critical component in WSN. Thus, while planning a steering convention for WSNs, the energy requirements of sensor hubs should be considered. We think about the energy requirement of sensor hubs in this paper and propose an Energy Adjusting Directing Convention in view of support learning. The proposed convention's presentation is contrasted with that of other existing energy-productive directing conventions, and the outcomes show that the proposed convention performs better regarding energy investment funds and organization lifetime.