Cebriye ve Mutezile ile occasionalistlerde hürriyet
The liberty in the cebriye, mutezile and occasionalist
- Tez No: 94036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ÖMER ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamızda:insanlık tarihi ile başlayan ve insanın yeryüzünden yok oluşuna kadar devam edecek bir problem olun hürriyet konusunu işledik. Çalışmamızda: İslam düşüncesinin ve batı düşüncesinin konuya bakışını değerlendirmek amacıyla; İslam dünyasından Cebriye ve Mutezile ekollerini, batı dünyasından da Occasionalistleri seçtik. Ancak amacımız birini haklı çıkarıp diğerini haksız çıkarmak değildir. Amacımız bu farklı kültüre sahip iki düşüncenin konuya bakışı ve aralarında bir mukayese yapmaktır. İslam düşiiiKvsini temsilen seçmiş olduğumuz Cebriye ve Mutezile ekolüne mensup kişiler ve eserleri böyle bir aılışma için çok geniş olduğundan dolayı biz konumuzu Cebriyede Cehm b. Safvan, Mutezilede Ue Kadı Abdulcebbar perspektifinde değerlendirdik. Kadı Abdulcebban da
Özet (Çeviri)
In this study: we have studied the problem that is started with the mankind's history and will continue till to vanish of humanity;it's liberty. In our study: to evaluate the view of the Islamic World and the Occident on this subject; we have choosen Cebriye and Mutezile from Islamic World and we have choosen Occasionalists from the West World. But our aim isn't to vindicate one of them or to prove to be wrong one of them. Our aim is that to have knowledge on the view of different culteres and to compare them. We have only studied on view of Celim bin Safvan from Cebriye and Kadi Abdulcebbar from Mutezile, because of the excess persons and works Cebriye and Mutezile. We have choosen them to symbolize the Islamic World. Kadi Abdulcebbar with his work that is called