Risk toplumunda ortaokul öğrencilerinin internet bağımlılığı ve ebeveyn tutumları arasındaki etkileşimin incelenmesi: tokat ili örneği
Examination of the interaction between internet addiction and parental attitudes of secondary school students in a risk society: the case of tokat province
  1. Tez No: 940438
  2. Yazar: SİNAN KISACIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ulrich Beck'in Risk Toplumu kuramını temel alarak, modernleşmenin yol açtığı ve çeşitli olumsuz sonuçlar doğuran risk toplumunun, internet bağımlılığı ve ebeveyn tutumları arasındaki etkileşimi incelemektir. Araştırma Tokat il merkezinde bulunan 2024-2025 eğitim öğretim yılında ortaokul eğitimine devam eden 199 kız, 201 erkek olmak üzere 400 öğrenci üzerine yürütülmüştür. Araştırmaya katılan öğrencilere“Kişisel Bilgi Formu, Ana Baba Tutum Ölçeği, İnternet Bağımlılık Ölçeği”uygulanmıştır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 27.0 programından yararlanılmış olup, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri uygulanmıştır. Araştırmanın kavramsal ve kuramsal çerçevesinde, risk toplumu, internet bağımlılığı, ebeveyn tutumları ve ergenlik dönemi özellikleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Erkek öğrencilerin internet bağımlılığı düzeylerinin kız öğrencilere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiş olup anne-baba tutumu algıları açısından cinsiyetler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışmada sınıf seviyelerine göre internet bağımlılığı ve anne-baba tutumu algıları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışmada anne eğitim durumu ile internet bağımlılığı ve anne baba tutumu algıları açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Yine araştırmada baba eğitim durumu ile internet bağımlılığı ve anne baba tutumu algıları açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırmada hane gelir durumu ile internet bağımlılığı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken anne baba tutumu algıları açısından anlamlı etkileri olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada evde internet bulundurma durumu ile internet bağımlılığı ve anne baba tutumu algıları açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu çalışmanın sonuçları, okullardaki rehberlik ve psikolojik danışmanlık birimleri için internet bağımlılığı ile mücadelede etkili önleme programlarının geliştirilmesine katkı sağlayabilir. Ayrıca ebeveyn tutumlarının çocukların dijital alışkanlıkları üzerindeki etkisine ilişkin farkındalık yaratılması açısından aile eğitimlerine ve ilgili kamu politikalarının oluşturulmasına temel oluşturabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the interaction between the risk society caused by modernization and various negative consequences, internet addiction and parental attitudes, based on Ulrich Beck's Risk Society theory. The research was conducted on 400 students, 199 girls and 201 boys, who were continuing their secondary school education in the 2024-2025 academic year in Tokat city center. The“Personal Information Form, Parental Attitude Scale, Internet Addiction Scale”were applied to the students who participated in the research. General screening model, one of the quantitative research methods, was used in this study. SPSS 27.0 program was used in the analysis of the obtained data, and Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were applied. The conceptual and theoretical framework of the research includes information about risk society, internet addiction, parental attitudes and adolescence characteristics. It was determined that the internet addiction levels of male students were higher than female students, and no significant difference was found between the genders in terms of parental attitude perceptions. In the study, no significant difference was found between internet addiction and parental attitude perceptions according to class levels. In the study, significant differences were found in terms of internet addiction and parental attitude perceptions with mother's education status. Again, in the study, no significant difference was found in terms of internet addiction and parental attitude perceptions with father's education status. In the study, no significant difference was found between household income status and internet addiction levels, but it was found to have significant effects in terms of parental attitude perceptions. In the study,no significant difference was found in terms of internet possession at home and internet addiction and parental attitude perceptions. The results of this study may contribute to the development of effective prevention programs in the fight against internet addiction for guidance and psychological counseling units in schools. In addition, it can form the basis for family education and the formation of relevant public policies in terms of raising awareness about the effect of parental attitudes on children's digital habits.