Bitki türlerini tanımada yapay zeka yoluyla öğrenme ortamı geliştirme
Developing a learning environment with artificial ıntelligence in recognizing plant species
- Tez No: 940437
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Geography, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, ADDIE tasarım modeli kullanılarak bitki türleri tespitinde yapay zekâ teknolojilerinden YOLO nesne tespit algoritması aracılığıyla öğrenme ortamı tasarısı geliştirmek amaçlanmıştır. Bu öğrenme ortamı karma ve tasarım tabanlı çalışma yöntemi ele alınarak geliştirilmiştir. Tasarım modeline göre değerlendirme basamağında geliştirilmiş olan öğrenme ortamının örneklemin bitki türleri tespitindeki etkileşim ve öğrenme ortamına karşı görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada bitki türlerinden karaçam ve Lübnan sediri fotoğraflandırılarak veri seti elde edilmiştir. Veri seti LabelImg, Visual Studio Code ve YOLO-v7 tiny programları ile eğitilerek öğrenme ortamı haline getirilmiştir. ADDIE Tasarım modeline göre analiz, uygulama ve değerlendirme basamaklarında örneklem olarak seçilen lisans öğrencilerine uygulanmak üzere düzey belirleme testi geliştirilmiştir. Geliştirilen düzey belirleme testi daha önce bitki coğrafyası dersi almış 20 lisans öğrencisine ilk olarak ön test şeklinde uygulanmıştır. YOLO algoritmasıyla hazırlanan öğrenme ortamının tanıtımı ardından uygulaması yapılmak üzere Gazi Üniversitesi Merkez Yerleşkesinde arazi çalışması yapılmıştır. Arazi çalışması boyunca bölgede tahmin edilen ağaçlar üzerinde öğrenme ortamı aracılığıyla nesne tespiti yapılmıştır. Bitki türlerinin algılanması sonucunda karaçam ve Lübnan sediri ağaçları üzerinde konuşularak arazi çalışması sonlandırılmıştır. Uygulamanın sonunda son test ve materyale yönelik dönüşformu öğrenciler tarafından cevaplandırılmıştır. ADDIE tasarım modeline göre geliştirilen öğrenme ortamının örneklem üzerinde etkisini anlamak için ön test ve son test düzey belirleme testi ortalama puanlarına ilişkili örneklemeler t-testi uygulanmıştır. Veri analizinde ön test ve son test düzey belirleme testinin puan ortalamaları arasında son test lehine anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Bu doğrultuda geliştirilen yapay zekâ öğrenme ortamının belirlenen bitki türleri üzerinde tespit etmede başarı düzeylerini arttırdığı görülmüştür. Görüş formu incelendiğinde ise hazırlanan öğrenme ortamına yönelik genel olarak olumlu yönde görüşler bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop a learning environment design using the ADDIE Design model through the YOLO object detection algorithm, one of the artificial intelligence technologies for plant species detection. This learning environment has been developed by considering the mixed and design-based study method. According to the design model, the interaction of the working group of the learning environment developed at the evaluation stage according to the design model and the views of the learning environment against the plant species detection were tried to be determined. In the study, a dataset was obtained by photographing larch and cedar of Lebanon from plant species. The data set has been trained with labelImg, Visual Studio Code and YOLO-v7 tiny programs and turned into a learning environment. According to the ADDIE Design model, the level determination test has been developed to be applied to undergraduate students selected as a study group in the analysis, application and evaluation steps. The developed level determination test was first applied in the form of a preliminary test to 20 undergraduate students who had previously taken a plant geography course. After the introduction of the learning environment prepared with the YOLO algorithm, a field study was conducted at the Central Campus of Gazi University for its implementation. During the field study, object detection was carried out on the estimated trees in the region through the learning environment. As a result of the perception of plant species, the field work was terminated by talking about larch and Lebanese cedar trees. At the end of the application, the final exam of the material and the return form were answered by the students. In order to understand the effect of the learning environment developed according to the ADDIE design model on the study group, the t-test was applied to the pre-test and post-test level determination test average scores. In the data analysis, a significant difference was observed between the pre-test and post-test Deceleration test score averages in favor of the post-test. It has been seen that the artificial intelligence learning environment developed in this direction increases the success levels in detecting the identified plant species. When the opinion form was examined, generally positive opinions were reported regarding the prepared learning environment.