Bir edebiyat terimi olarak Hüsn-i Ta'lȋl
Hüsn-i Ta'lil as a literary term
  1. Tez No: 940439
  2. Yazar: SEMA NUR AKÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
“Bir Edebiyat Terimi Olarak Hüsn-i Ta'lȋl”isimli bu çalışma, Giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Bu tezde hüsn-i ta'lȋl ile ilgili olarak çeşitli belâgat ve retorik kitapları, estetik kitapları, sözlükler incelenmiş, daha önce bu konuyla ilgili yapılmış kaynaklar taranmış ve hüsn-i ta'lȋlin bir edebiyat terimi olarak çeşitli anlamları ve özellikleri üzerinde durulmuştur.“Giriş”kısmında genel olarak retoriğin tanımı, tarihçesi, unsurları ve belâgatin tanımı, tarihçesi ve ekollerinden bahsedilmiştir. Birinci bölümde belâgatin hüsn-i ta'lȋli de içeren bir dalı olan“Bedȋ'”ilminden ve bu ilmin kapsadığı diğer ifade araçlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde“Belâgatten Retoriğe Geçiş”bahsi üzerinde durulmuştur. Tanzimat ile birlikte Batı'ya yönelişteki bazı başlıca belâgat ve retorik kitapları incelenerek bu süreç üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümdeyse artık bu tezin asıl konusu olan hüsn-i ta'lȋl terimi çeşitli yönleriyle ele alınmıştır. Türkçe belâgat kitapları taranarak hüsn-i ta'lȋl teriminin farklı tanımlarına, özelliklerine, unsurlarına, çeşitlerine yer verilmiştir. Son olarak bazı yabancı sözlük ve estetik kitaplarının da incelenmesiyle genel bir bakış olarak hüsn-i ta'lȋlin ilişkili olabileceği bazı kavramlara yer verilmiştir. Sonuç bölümünde hüsn-i ta'lȋlin çok boyutlu bir ifade aracı olduğuna ve kullanım alanlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Hüsn-i Ta'lȋl as a Literary Term”, consist of main sections including“Introduction”. In this thesis, related to hüsn-i ta'lȋl various book on balagha and rhetoric and asthetic and dictionary are examined and it belongs to as a literary term hüsn-i ta'lȋl various meaning and characteristics. In the“Introduction”section; the definition of rhetoric, its history and its elemenst and the definition, history and school of balagha are mentioned. The first section of the thesis, which is title as“Bedȋ'”, the science of Bedȋ' which is a branch of eloquence that includes hüsn-i ta'lȋl and another means of expressions covered by this science are mentioned. In the second title as“Belâgatten Retoriğe Geçiş”, along with the Tanzimat period some of the main books of balagha and rhetoric aimed the West have been examined and focus on this proccess. In the third title as the term hüsn-i ta'lȋl which is the main subject of this thesis has been discussed in various aspects. By rewieving Turkish books on rhetoric different definitions,characteristics, elements and types of the term hüsn-i ta'lȋl have been included. Finally, by examining some dictionary of Western literature dictionary and asthetic books some concept that hüsn-i ta'lȋl may be related to are included. In the conclusion section mentioned that hüsn-i ta'lȋl versatil means of expression tools ands its areas of use are included.