The effect of EFL teachers' mindfulness in teaching on their ecological agency
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin öğretimde bilinçli farkındalıklarının ekolojik faillikleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 940440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İlişkisel tarama modeli ile yürütülecek olan bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin öğretimde bilinçli farkındalıklarının ekolojik faillikleri üzerine etkisi olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenlerin bilinçli farkındalıklarının ve ekolojk failliklerinin ne seviyede olduğunu da araştırmayı amaçlar. Çalışma, belirtilen öğretmenlerin bilinçli farkındalıklarının ve ekolojik failliklerinin yaş, cinsiyet, İngilizce mezuniyet alanları, eğitim düzeyleri ve mesleki deneyimlerine bağlı olarak değişiklik gösterip göstermediğini de araştırmayı amaçlar.Özel ve devlet kurumlarında, ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde çalışan İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten 300 öğretmen, kolaylı örneklem yoluyla katılımcı olarak seçilecektir. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Frank,Jennings ve Greenberg (2016) tarafından geliştirilen“Öğretimde Bilinçli Farkındalık Ölçeği”, Ghamoushi .Zenouzagh ve Hashamdar (2022) tarafından geliştirilen“Öğretmen Ekolojik Faillik Ölçeği”ile toplanacaktır.Toplanan veriler, SPSS 26.0. ile analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
This study, conducted using the relational screening model, aims to investigate whether the mindful awareness of teachers who teach English as a foreign language has an effect on their ecological agency in teaching. Additionally, the study seeks to explore the levels of mindful awareness and ecological agency among these teachers. The research also aims to determine if the mindful awareness and ecological agency of English as a foreign language teachers vary according to their age, gender, English graduation fields, education levels, and professional experience. A total of 300 teachers, working in private and public institutions at the primary, secondary, and high school levels, will be selected as participants through convenience sampling. Data will be collected using a personal information form prepared by the researcher, the“Mindful Awareness in Teaching Scale”developed by Frank, Jennings, and Greenberg (2016), and the“Teacher Ecological Agency Scale”developed by Ghamoushi, Zenouzagh, and Hashamdar (2022). The collected data will be analyzed using SPSS 26.0.