IMF's financial stability plans on Turkey
IMF'nin Türkiye'ye yönelik finansal istikrar planları
  1. Tez No: 940458
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZAYTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. MILES M. HAMBY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Strayer University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yönlendirilmiş Araştırma Projesi, IMF'nin son otuz yıldır uyguladığı finansal istikrar programlarının, Türkiye'nin bilanço açıkları, kamu ve dış borç ve dış ticaret açıkları gibi kronik ekonomik sıkıntılarına son vermeye çalışmasının önemini göstermektedir. Bu araştırmanın amacı, IMF'nin finansal istikrar planlarının 1998 ile 2008 yılları arasında Türkiye'nin para politikalarını veya cari açığını iyileştirip iyileştirmediğini belirlemektir. Bu çalışma nitel ve nicel verilerin bir koleksiyonudur; bu araştırmadan elde edilen materyaller çoğunlukla diğer kaynaklardan toplanacaktır. Bu araştırmanın güncel çalışması, 1990'ların sonlarından itibaren Türkiye'nin durumunu, Türkiye'de kristalleşen önceki para politikalarının kronik eksikliklerini vurgulamıştır. Ek olarak, hükümet ödemeler dengesi ve kamu borcundaki giderek artan açığı durdurmak için işlevsiz para politikalarını tersine çevirmeye yardımcı olması için IMF'ye yönelmiştir. IMF, Türk hükümetinin talep ettiği görev için yakın gözetimi altında neoliberal stratejiler önermiştir.
Özet (Çeviri)
The Directed Research Project shows the significance of how IMF financial stability programs for the past three decades have tried to bring an end on Turkey's chronic economic woes, such as balance deficits, public and foreign debt, and trade deficits. The purpose of this research is to determine if the IMF's financial stability plans have improved Turkey's monetary policies or current deficit between 1998 and 2008. This study is a collection of qualitative and quantitative data; materials from this research will be mostly collected from other sources. This current study of this research emphasized the situation of Turkey beginning with the late 1990s, chronic shortcomings of previous monetary policies in Turkey which have crystallized. Additionally, the government has turned to the IMF to help reverse the nonfunctional monetary policies in order to halt the ever-increasing deficit in the balance of payments and public debt. The IMF has proposed neoliberal strategies under its close supervision for the task at hand demanded by the Turkish government.