Mikroglia HMC3 hücrelerinde oluşturulan nöroinflamasyonda kolinerjik anti-inflamatuar yolak bileşenlerinin rolü
The role of cholinergic anti-inflammatory pathway components in role neuroinflammation induced in microglia HMC3 cells
- Tez No: 940505
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Nöroloji, Biochemistry, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Asetilkolin bağımlı sinyal iletiminin gerçekleştiği kolinerjik sistem en temel nörotransmitter sistem olup tüm motor nöronları kapsayan bir yolaktır. Son dönemde bu temel islevine ek olarak inflamasyon ile ilişki bir işlevi olduğu düşünülmektedir. Kolinerjik anti-enflamatuar yolak (CAP) adı verilen bu sistemde kolinerjik reseptörler üzerinden inflamasyona etkisi olduğu öne sürülmektedir. Kolinerjik sistem bileşenleri olan Kolinesteraz enzimlerinin uzun süredir lipit metabolizması ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Yağ asitleri ile yaptığımız çalışmalarımızda, kolinesteraz enzimlerinin yağ asitleri tarafından ifadelerinin regüle edilebildikleri gibi palmitik asiti hidroliz edebildiğini de gösterdik. Bu çalışmada mikroglia hücrelerinde oluşan bir nöroinflamasyon sürecine kolinerjik bileşenlerin etki/katkılarını incelemeyi hedefledik. Çalışmamızda mikroglia HMC3 hücresine LPS ile enflamasyon oluşturup; enflamatuar yanıtı kolinerjik sistem bileşenleri üzerinden incelemeyi hedefliyoruz. Ardından farklı kolinerjik sistem ligandları ve yağ asidi uygulamalarının inflamatuar sürece etkileri gözlemleyeceğiz. Bu sayede kolinerjik sistemin antienflamatuar yolaklardaki etkisi ve terapötik hedef olma olasılığını irdelemeyi amaçlıyoruz
Özet (Çeviri)
The cholinergic system, in which acetylcholine-dependent signalling occurs, is the most basic neurotransmitter system and is a pathway involving all motor neurons. Recently, in addition to this basic function, it is thought to have a function related to inflammation. In this system called cholinergic anti-inflammatory pathway (CAP), it is suggested to have an effect on inflammation via cholinergic receptors. Cholinesterase enzymes, components of the cholinergic system, have long been known to be associated with lipid metabolism. In our studies with fatty acids, we have shown that the expression of cholinesterase enzymes can be regulated by fatty acids as well as hydrolyse palmitic acid. In this study, we aimed to examine the effect/contribution of cholinergic components on a neuroinflammation process occurring in microglia cells. In our study, we aim to cause inflammation in microglia HMC3 cells with LPS and to examine the inflammatory response through cholinergic system components. Then, we will observe the effects of different cholinergic system ligands and fatty acid applications on the inflammatory process. In this way, we aim to examine the effect of the cholinergic system on anti-inflammatory pathways and the possibility of being a therapeutic target.