Tarihi coğrafya bağlamında pontos bölgesi kıyı şeridi
Coastline of the pontos regionin the context of historical geography
  1. Tez No: 940539
  2. Yazar: SÜMEYYE AKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHİM KIZGUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM KARAKAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL BAYTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Antik Çağda Pontos Bölgesi'nde yaşayan halklar, sosyal, kültürel ve ekonomik hayat; Pontos Bölgesinin sınırları, şehirleri, kendine özgü coğrafi şartları ve insanların yaşam alanlarına etkileri incelenmiştir. Günümüzdeki araştırmacıların yaptığı çalışmalarla, antik kaynaklar yardımıyla tarihi ve tarihi coğrafyası araştırılmıştır. Pontos kelimesinin Antik dönemlerdeki anlamına değinilmiştir. Pontos Axenos/ Exenos meselesi ele alınmıştır. Bölgedeki arkeolojik yerleşmeler araştırılarak elde edilen veriler aktarılmıştır. Bölgede Yunanlılar, Mithradates Dönemi ve Roma Dönemindeki hâkimiyet mücadeleleri ele alınmıştır. Doğu ve Orta Karadeniz Bölgesinin antik tarihine ışık tutmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the people living in the Pontos Region in ancient times, social, cultural and economic life; the borders, cities, unique geographical conditions of the Pontos Region and their effects on people's living spaces were examined. With the studies of current researchers, its history and historical geography were investigated with the help of ancient sources. The meaning of the word Pontos in ancient times was mentioned. The Pontos Axenos/Exenos issue was discussed. The archaeological settlements in the region were investigated and the data obtained were conveyed. The struggles for dominance in the region during the Greek, Mithradate and Roman periods were discussed. It was aimed to shed light on the ancient history of the Eastern and Central Black Sea Region.