Spor kurumu çalışanlarının rekreasyon farkındalıkları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between recreation awareness and organizational commitment of sports institution employees
- Tez No: 940540
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı spor kurumunda görev yapan çalışanların bazı demografik özelliklerine göre rekreasyon farkındalık düzeyleri ve örgütsel bağlılık düzeylerinin incelenmesine yönelik muhtemel anlamlı farklılıkların belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini, spor kurumunda görev yapan 277 çalışan oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Rekreasyon Farkındalık Düzeyi Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların rekreasyon farkındalık düzeyleri ve alt boyutlarının (haz-eğlence, sosyal başarı, kendini geliştirme) yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel bağlılık düzeyleri de genel ve alt boyutlar (duygusal, normatif, devam bağlılığı) açısından yüksek seviyede bulunmuştur. Ancak, rekreasyon farkındalık düzeyi ile örgütsel bağlılık düzeyi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Demografik değişkenler açısından yapılan analizlerde, yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, kurumda çalışma süresi ve haftalık rekreasyon etkinlikleri katılım sayısı değişkenleri açısından rekreasyon farkındalığı ile yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum ve haftalık rekreasyon etkinlikleri katılım sayısı değişkenleri açısından örgütsel bağlılık düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmemiştir. Ancak, günlük serbest zaman süresi bağlamında rekreasyon farkındalığın tüm alt boyutlarında ve örgütsel bağlılığın devam boyutunda anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Kurumda çalışma süresi değişkenine göre örgütsel bağlılığın devam boyutunda anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, çalışanların rekreasyon farkındalıklarının ve örgütsel bağlılıklarının yüksek olduğunu, ancak bu iki değişken arasında doğrudan bir ilişki olmadığını göstermektedir. Araştırmanın bulguları, rekreatif etkinliklerin bireysel deneyim düzeyinde etkili olduğunu ve örgütsel bağlılıkla doğrudan ilişkili olmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine possible significant differences in the recreation awareness and organizational commitment levels of employees working in a sports institution according to some demographic characteristics. The sample of the research consists of 277 employees working in a sports institution. A personal information form, the Recreation Awareness Scale, and the Organizational Commitment Scale were used as data collection tools. The data were analyzed using the SPSS 25.0 program. According to the research findings, participants' recreation awareness levels and its sub-dimensions (pleasure-entertainment, social success, self-development) were found to be high. Organizational commitment levels, including its sub-dimensions (emotional, normative, and continuance commitment), were also determined to be high. However, no significant relationship was found between recreation awareness levels and organizational commitment levels. In the analysis of demographic variables, no statistically significant differences were found between recreation awareness levels in terms of age, gender, educational status, marital status, length of service in the institution, and weekly recreational activity participation frequency. Similarly, no significant differences were detected in organizational commitment levels concerning age, gender, educational status, marital status, and weekly recreational activity participation frequency. However, significant differences were found in all sub-dimensions of recreation awareness and in the continuance commitment dimension of organizational commitment based on daily free time duration. Additionally, a significant difference was observed in the continuance commitment dimension of organizational commitment concerning the length of service in the institution. The research results indicate that employees have high levels of recreation awareness and organizational commitment, yet no direct relationship exists between these two variables. The findings suggest that recreational activities are influential at the individual experience level but are not directly related to organizational commitment.