Determination of fusarium oxysporum resistance in kalanchoe blossfeldiana
Kalanchoe blossfeldiana bitkisinde fusarium oxysporum direncinin belirlenmesi
- Tez No: 940570
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Islahı ve Genetiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, 02 Ocak- 7 Mart 2024 tarihleri arasında Danimarka'nın Aarhus şehrinde bulunan Knud Jebsen A/S şirketinin Ar-Ge laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, belirli K. blossfeldiana çeşitlerinin Fusarium oxysporum'a karşı direnç genleri taşıyabileceği hipotezi öne sürülmektedir. Fusarium tarama testleri neticesinde, 'Lilian' ve 'Sunny Pink' çeşitlerinin minimal semptomlar gösterdiği, buna karşın 'Ella' ve 'Isla'nın hızla ve şiddetli bir şekilde solduğu tespit edilmiştir. PDA ve qPCR analizleri, duyarlı bitkilerde F. oxysporum varlığını doğrularken, dirençli çeşitlerde bu patojenin tespit edilmediği belirlenmiştir. K. blossfeldiana'nın tam genom dizilemesi mevcut olmamakla birlikte, yakın akraba türler temelinde geliştirilen ön taslak primer tasarımları, gelecekteki araştırmalara ışık tutmaktadır. Bu çalışma, hastalıklara dirençli Kalanchoë çeşitlerinin yetiştirilmesi potansiyelini vurgulamakta ve direnç mekanizmalarının daha detaylı araştırılması için bir temel sunarak, sürdürülebilir tarım uygulamaları açısından umut verici sonuçlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between January 2, 2024, and March 7, 2024, at the R&D laboratory of Knud Jebsen A/S, located in Aarhus, Denmark. In this study, we hypothesize that certain varieties of K. blossfeldiana may possess resistance genes against Fusarium oxysporum. Fusarium screening tests revealed that the 'Lilian' and 'Sunny Pink' varieties exhibited minimal symptoms, while 'Ella' and 'Isla' showed rapid and severe wilting. PDA and qPCR analyses confirmed the presence of F. oxysporum in susceptible plants, while this pathogen was not detected in resistant varieties. Although full genome sequencing of K. blossfeldiana is currently unavailable, preliminary primer designs based on closely related species provide insights for future research. This study underscores the potential for breeding disease resistant Kalanchoë varieties and offers a foundation for further investigation into resistance mechanisms, yielding promising implications for sustainable agricultural practices.