The impact of ChatGPT use in EFL Writing Classes: A case study
ChatGPT kullanımının yabancı dil olarak İngilizce yazma sınıflarında etkisi: Bir durum çalışması
- Tez No: 940569
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÜMSER EFEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmeler eğitimi tarih boyunca etkilemiş ve İngiliz dili öğretim metodolojileri, teknolojinin sunduğu yenilikleri kullanarak devamlı gelişmiştir. Son yıllarda araştırmacılar, bilgisayarları vey apay zekayı ikinci dil olarak İngilizce yazma sınıflarına entegre etmenin yollarını aramaktadır. Bu çalışma, insan değerlendiri geri bildirimi ile ChatGPT geri bildirimi doğrudan kıyaslayan çalışmaların sayısının azlığı dikkate alınarak, ChatGPT'nin ikinci dil yazma becerisinin gelişiminde nasıl kullanılabileceğini araştırmıştır. Çalışma, İstanbul'daki bir devlet üniversitesinden 51 katılımcı ile yürütülen karma yöntem araştırma deseni çalışmasıdır. Katılımcılar rastgele deney ve kontrol grouplarına atanmış ve yazdıkları kompozisyonlara geri bildirim almışlardır. Deney grubu, ChatGPT tarafından sağlanan geri bildirimi alırken, kontrol grubu araştırmacı tarafından sağlanan geri bildirimi almıştır. Ancak hiçbir katılmcıyla, çalışmanın sonunda gerçekleştirilen odak grup görüşmesine kadar bu bilgi paylaşılmamıştır. Çalışmada anket, demografik bilgi formu, odak grup görüşmesi, İngilizce yeterlilik testi ve ön test son test yazma yeterlilik testleri uygulanarak hem nicel hem nitel veri toplanmıştır. Ön test son test yazma yeterlilik testi sonuçları, deney grubu içerisinde ön test son test arasında anlamlı bir puan farkı olduğunu ancak son test puanları açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadığını göstermiştir. Odak grup görüşmesi sonuçları, katılımcıların ChatGPT tarafından sağlanan geri bildirimi, araştırmacı tarafından sağlanan geri bildirimden ayırt edemediklerini ve yeterli bulduklarını göstermiştir. Ancak, bazı katılımcılar insan değerlendirici geri bildirimini ChatGPT'ye tercih ettiklerini ifade etmişlerdir. Çalışma, ChatGPT tarafından sağlanan geri bildirimin insan değerlendirici tarafından sağlanan geri bildirimden ayırt edilememesine rağmen, öğrencilerin bu tür teknolojik araçların aşırı kullanımına yönelik tutumları göz önünde bulundurularak, bu tür araçların ölçülü bir şekilde kullanılmasının uygun olacağını ortaya koymaktadır. Ayrıca, ikinci dil yazma sınıflarında öğretmenlere destekleyici ve eklileşimli bir araç olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Bu bulgular, ChatGPT tabanlı geribildirimin ikinci dilde yazma becerilerinin gelişimindeki rolüne ilişkin literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological advancements have affected education throughout the history and ELT methodologies kept evolving by using what technology has offered. For the past few decades, the researchers have been looking for ways to integrate the computers, and AI into L2 writing classrooms. The current study investigated how ChatGPT could be utilized for L2 writing skill development, given the limited research comparing it to the human-rater feedback. The current study is a mixed method design with 51 participants from a state university in Istanbul. The participants were randomly assigned into experimental and control groups and received feedback for the essays they wrote. Experimental group received the feedback provided by ChatGPT, meanwhile the control group received the feedback provided by the researcher. None of the participants were informed about the involvement of the ChatGPT until the focus group interview, which was conducted at the end of the study. Both qualitative and quantitative data were collected using questionnaire, demographic form, focus group interview, English proficiency test and pre-post writing proficiency test. Prepost writing proficiency test results revealed that, although there was a significant difference for the experimental group in terms of score difference between pretest and post-test scores, there was no significant difference between groups in terms of posttest scores. The focus group interview revealed that the participants could not distinguish the feedback provided by ChatGPT from the feedback provided by the researcher and believed the feedback provided by ChatGPT was decent. However, some participants preferred human-rater feedback over ChatGPT feedback. The study concludes that, although the feedback provided ChatGPT is indistinguishable from the feedback provided by a human rater, due to how students may feel towards the extended use of it, it should be used moderately. Also, it can be employed in L2 writing classrooms as an interactive supporting tool to help the instructors. These findings, contribute to the research on ChatGPT based feedback and its role in L2 writing skill development.