The impact of sustainable tourism perception on accommodation preferences: a study on Turks living in Germany
Sürdürülebilir turizm algısının konaklama tercihlerine etkisi: Almanya'da yaşayan Türkler üzerine bir araştırma
- Tez No: 940573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE KÖMÜRCÜ SARIBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sürdürülebilir turizm, çevresel, ekonomik ve kültürel kaynakların gelecek nesillere korunarak aktarılması açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle konaklama işletmelerinde sürdürülebilir uygulamaların hayata geçirilmesi, turizmin uzun vadeli etkileri açısından kritik bir rol oynamaktadır. Türkiye, her yıl milyonlarca turisti ağırlayan önemli bir turizm ülkesidir. Almanya'da yaşayan Türkler ise, hem kültürel hem de ekonomik açıdan Türkiye turizmi için önemli bir hedef gruptur. Bu çalışmanın amacı, Almanya'da yaşayan Türklerin Türkiye'ye geldiklerinde sürdürülebilirlik kavramına nasıl yaklaştıklarını ve bu konudaki farkındalık düzeylerini anlamaktır. Araştırma kapsamında 20 katılımcı ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmış ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışmanın en dikkat çekici bulgusu, katılımcıların Almanya'da sürdürülebilirliğe büyük önem verirken, Türkiye'de tatil yaparken bu davranışları ikinci plana atmalarıdır. Bunun nedenleri arasında kültürel rahatlık, tatil psikolojisi ve sosyal baskıların farklılığı yer almaktadır. Ayrıca katılımcıların sürdürülebilirliği genellikle çevresel boyutuyla sınırlı gördükleri, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik konusunda daha az farkındalığa sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainable tourism is crucial for protecting environmental, economic, and cultural resources for future generations. In particular, applying sustainability practices in accommodation businesses plays a key role in managing the long-term impacts of tourism. Türkiye welcomes millions of tourists every year, making it a major global destination. Turkish citizens living in Germany are an important target group for the tourism industry due to their cultural connection and economic contribution.This study aims to explore how Turks living in Germany perceive sustainability when they return to Türkiye for vacation. Interviews were conducted with 20 participants, and the data were analyzed using content analysis. One of the most striking findings was that participants, while highly conscious of sustainability in their daily lives in Germany, tend to ignore these values during their holidays in Türkiye. This behavior seems to be influenced by a sense of cultural comfort, the psychological effects of being on vacation, and the lack of strict social norms. Another key finding was that participants mostly associate sustainability with environmental issues, showing less awareness of its social and economic dimensions.