Fen bilimleri öğretmenlerinin yenilenmiş Bloom taksonomisini uygulama yeterliklerine yönelik bir mesleki gelişim programının geliştirilmesi ve programın etkililiğinin incelenmesi
The development of a professional development program for science teachers' competencies to apply the revised Bloom taxonomy and the investigatıon of the effectiveness of the program
- Tez No: 940614
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu araştırmada, fen bilimleri öğretmenlerinin yenilenmiş Bloom taksonomisini uygulama yeterliklerine yönelik mesleki gelişim programının geliştirilmesi ve programın etkililiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada hem deneysel desenle nicel veriler hem de durum çalışması ile nitel veriler toplandığı için araştırma iç-içe karma modele dayalıdır. Mesleki gelişim programının tasarımının oluşturulması için öğretmenlerin görüşleri alınmış, mesleki gelişim programından önce öğretmenlere ölçek ve başarı testi öntest olarak uygulanmıştır. Programın etkililiğinin belirlenmesine yönelik programdan sonra ölçek ve başarı testi sontest olarak uygulanmış, öğretmenlerin görüşleri alınmış, öğretmenlerin hazırladığı ders planlarının yenilenmiş Bloom taksonomisine uygunluğu incelenmiş ve sınıf içi uygulamaları gözlemlerle değerlendirilmiştir. Nitel araştırma süreci durum çalışması deseni, nicel araştırma süreci ise tek grup öntest-sontest desen ile yürütülmüştür. Programın uygulaması maksimum çeşitlilik örneklemeye uygun olarak Amasya merkez ilçede Milli eğitim Bakanlığı'na bağlı cinsiyet, yaş, deneyim ve öğrenim durumu olarak farklı olan 14 fen bilimleri öğretmeniyle gerçekleştirilmiştir. Nitel verilerin analizinde içerik analizi, nicel verilerin analizinde Wilcoxon İşaretli Sıralar testi, analitik puanlama anahtarı, betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Uygulanan programın sonunda öğretmenlerin yenilenmiş Bloom taksonomisine yönelik farkındalık kazandığı, taksonomiyi uygulama yeterliklerinin geliştiği ortaya çıkmıştır. İleride yapılacak olan araştırmalarda bu araştırmadan farklı olarak kazanım sayısı, ünite ve konu sayısı artırılarak, bu kazanımlarla uyumlu olacak şekilde daha farklı yöntem ve tekniklerin, ölçme değerlendirme araç ve yöntemlerinin kullanıldığı çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop a professional development programme for science teachers' competencies to apply the revised Bloom's taxonomy and to examine the effectiveness of the programme. Since both quantitative data with experimental design and qualitative data with case study were collected in the study, the research is based on a mixed mixed model. Teachers' opinions were taken for the design of the professional development programme, and the scale and achievement test were applied to the teachers as a pre-test before the professional development programme. In order to determine the effectiveness of the programme, the scale and achievement test were applied as a posttest after the programme, the opinions of the teachers were taken, the conformity of the lesson plans prepared by the teachers to the revised Bloom's taxonomy was examined and the classroom practices were evaluated through observations. The qualitative research process was conducted with case study design and the quantitative research process was conducted with single group pretest-posttest design. The implementation of the programme was carried out with 14 science teachers of the Ministry of National Education in the central district of Amasya with different gender, age, experience and educational status in accordance with maximum diversity sampling. Content analysis was used to analyse qualitative data, Wilcoxon Signed Ranks test, analytical scoring key, descriptive analysis method was used to analyse quantitative data. At the end of the programme, it was revealed that the teachers gained awareness of the revised Bloom's taxonomy and improved their competencies in applying the taxonomy. In future studies, unlike this study, the number of acquisitions, units and subjects can be increased and more different methods and techniques, measurement and evaluation tools and methods can be used in accordance with these acquisitions.