Bütünleşik kanallarda müşteri odaklı pazarlama stratejilerinin müşteriyi elde tutmaya etkisinde müşteri deneyimin aracı rolü
The mediating role of customer experience in the effect of customer-oriented marketing strategies on customer retention in omnichannel environments
  1. Tez No: 940673
  2. Yazar: GİZEM KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YİĞİT YURDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bütünleşik kanal perakende işletmeleri çevrimiçi ve fiziksel kanallar gibi birden fazla kanalda müşteri deneyimini yönetmesini gerektirir. Bu çalışma, kişiselleştirme, etkileşim, güvence gibi müşteri odaklı stratejilerin müşteri elde tutma üzerindeki etkisini ve bu ilişkinin çevrimiçi ve fiziksel müşteri deneyimi aracılığıyla nasıl şekillendiğini incelemektedir. Araştırma kapsamında bir bütünleşik kanal moda perakendesinin 412 katılımcısı üzerinde anket çalışması yapılmış olup toplanan veriler SPSS programında Process Macro eklentisi aracılığıyla ölçülmüştür. Her bir strateji için ayrı ayrı model oluşturulmuştur. Elde edilen bulgulara göre kişiselleştirme ve güvencenin hem çevrimiçi hem fiziksel müşteri deneyimini geliştirerek müşteri elde tutmayı desteklemiş olduğu görülmüştür. Etkileşim stratejileri her iki deneyimi de olumlu etkilese de, yalnızca çevrimiçi kanallarda müşteri elde tutmayı dolaylı olarak artırmaktadır. Sonuç olarak bütünleşik kanal perakende ortamında online müşteri deneyimi, fiziksel deneyime kıyasla daha güçlü bir aracı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, perakendecilere bütünleşik kanal stratejilerini nasıl optimize edebilecekleri konusunda önemli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Omni-channel retail businesses require managing customer experience across multiple channels, such as online and physical channels. This study examines the impact of customer-focused strategies such as personalization, interaction and assurance on customer retention and how this relationship is shaped through online and physical customer experience. A survey was conducted on 412 participants of an omni-channel fashion retailer within the scope of the research, and the collected data was measured using the Process Macro plugin in the SPSS program. A separate model was created for each strategy. According to the findings, it was observed that personalization and assurance supported customer retention by improving both online and physical customer experience. Although interaction strategies positively affect both experiences, they only indirectly increase customer retention in online channels.. As a result, it was determined that online customer experience has a stronger mediating effect compared to physical experience in the omni-channel retail environment. This study provides important insights to retailers on how to optimize their omni-channel strategies