Motor montaj fabrikasında ıatf 16949 ve apqp perspektifiyle hata analizi çalışması
A failure mode analysis approach in an engine assembly plant within the framework of iatf 16949 and apqp
- Tez No: 940713
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında, 2022-2024 yılları arasında bir Türk otomotiv firmasındaki içten yanmalı motorların montaj süreçlerinde karşılaşılan problemler, Avrupa'nın önde gelen otomotiv üreticileri tarafından kabul edilen IATF:16949 kalite standardı kapsamında analiz edilmiş ve iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Montaj süreçlerinde yaşanan problemleri detaylı bir şekilde incelemek için PFMEA, 8D, kök neden analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışmada, özellikle silindir kapağında ortaya çıkan yağ kaçağı ve subap sarma problemlerine odaklanılmıştır. Bu problemlere yönelik olarak fonksiyonel analiz, risk değerlendirmesi ve hata analizleri yapılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucu, problem kaynağı olarak; parça kaynaklı, ortam kaynaklı, taşıma kaynaklı, metod kaynaklı, ortam kaynaklı, aparat kaynaklı ve operatör kaynaklı hatalar tespit edilmiştir. Tespit edilen bu hataları ortadan kaldırmak ve gerçekleşme ihtimalini minimalize etmek adına aksiyon planları yapılmıştır. Alınan PFMEA aksiyonları sonucunda hata oranları minimalize edilmiş, OEE oranlarında ise %4,5 iyileşme elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the problems encountered in the assembly processes of internal combustion engines at a Turkish automotive company between 2022 and 2024 were analyzed within the scope of the IATF 16949 quality standard, which is recognized by leading European automotive manufacturers, and improvement efforts were carried out. To examine the problems in assembly processes in detail, PFMEA, 8D, and root cause analysis methods were utilized. The study specifically focused on oil leakage and valve seizure issues occurring in the cylinder head. Functional analysis, risk assessment, and failure analyses were conducted for these problems. As a result of the analyses, defects were identified as being caused by factors related to parts, environment, transportation, methods, fixtures, and operators. Action plans were developed to eliminate these defects and minimize their occurrence probability. As a result of the implemented PFMEA actions, defect rates were minimized, and a 4.5% improvement in OEE rates was achieved.