Fiziksel aktivite ve beslenme ilişkisi: Kesitsel bir çalışma
Relationship between physical activity and nutrition: Cross-sectional study
  1. Tez No: 940714
  2. Yazar: ENGİN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde aktif çalışmakta olan hastane çalışanlarının fiziksel aktivite ve beslenme ilişkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel nitelikte olan bu çalışmaya İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi çalışanları, araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden çalışanlar alındı. Araştırmalar için güven seviyesi ve kabul edilebilir hataya göre önceden örneklem büyüklüğü hesaplama tablosu kullanılarak 'Openepi Sample Size Calculator' ile 5429 evrene sahip bu araştırmada ±%5 kabul edilebilir hata ile önerilen örneklem büyüklüğü 359 olarak hesaplanmıştır. Çalışmanın veri toplama aşamasında toplam 386 kişiye ulaşılmıştır. Bunlardan 14 anketin eksik ya da uygunsuz doldurulduğundan bu anketler çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışma 372 kişinin verileriyle yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Bilgi Formu, Beslenme alışkınlıkları anketi, Pelvik ağrı ve endometroiozis derneği tarafından oluşturulan ve internette erişime açık olan uluslararası fiziksel aktivite anketi kısa formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Kolmogorov-Smirnov testi, Ki-Kare, Somers'd ve Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 372 çalışanın yaş ortalaması 34,72±9,679 (min: 20, max:69) idi. Katılımcıların 193'ü (%51,9) kadın, 179'u (%48.1) erkekti.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study; The aim of this study is to investigate the relationship between physical activity and nutrition of hospital employees actively working at Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital. Methods: Employees of Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital and employees who voluntarily agreed to participate in the study were included in this cross-sectional study. The recommended sample size was calculated as 359 with a ±5% acceptable error in this research with a population of 5429 using the 'Openepi Sample Size Calculator' using the sample size calculation table in advance, according to the confidence level and acceptable error for the research. A total of 386 people were reached during the data collection phase of the study. Of these, 14 surveys were excluded from the study because they were filled incompletely or improperly. The study was conducted with data from 372 people. Sociodemographic Information Form, Nutritional Habits Survey, and international physical activity survey created by the Pelvic Pain and Endometroiosis Association and accessible on the internet were used to collect data. In evaluating the data; Kolmogorov-Smirnov test, Ki-Kare, Somers'd and Spearman correlation test were used. Results: The average age of 372 employees participating in the study was 34,72±9,679 (Min: 20, max: 69). 193 (51.9%) of the participants were girls and 179 (48.1%) were boys.