Artova (Tokat) kalksilikat metamorfitlerinin minerolojik-petrografik ve mikrokimyasal özellikleri
Mineralogical-petrographic and microchemical properties of artova (Tokat) calxilicate metamorphites
- Tez No: 940717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KOLAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Artova kalksilikat metamorfitleri, Artova ile Çamlıbel arasında yüzeylenen bölgesel metamorfitler içerisinde, boyutları en çok 500 m2 yi bulan küçük adeseler şeklinde yüzeylenir. Sonradan yapılan sondaj çalışmaları ile bu adeselerin birbirleriyle yanal devamlılık gösterdikleri, yoğun tektonizmanın etkisiyle parçalanarak küçük ölçekli faylarla birbirlerinden ayrıldıkları anlaşılmıştır. Mineralojik olarak garnet (ortalama %20), epidot, vollastonit, diyopsit ve kalsit içeren kalk silikat metamorfitler dokusal olarak da bölgesel metamorfitlerden ayrılırlar. Kaynak kaya olarak bölgesel metamorfit içerisinde yer alan eski çamurtaşları ve marn türü kayaçların (bunların bölgesel metamorfizması ile kalkşist, mermer vb) olabileceği anlaşılmıştır. Kontak metamorfizmada yüksek ısıyı sağlayabilecek herhangi bir plütonik kayaya sahada rastlanılmamıştır. Ancak kontak metamorfizmayı oluşturabilecek granit veya diyoritik kayaçlar birkaç kilometre güneybatıda yüzeylenirler. Bölgesel tektonizma dikkate alındığında, kalksilikat metamorfitlerin otokton olmadıkları, daha batı/güney batıda oluşarak diğer metamorfitler ile birlikte kuzeydoğu yönünde sürüklenerek bugünkü konumlarına ulaştıkları anlaşılmaktadır. Mineral kimyası çalışmalarıyla garnetin grossular ve andradit, piroksenlerin diyopsit, plajiyoklasların albit türü olduğu belirlenmiştir. Grossular, andradit, epidot ve diyopsitlerin NTE dağılımları kendi içlerinde uyumludur. Elde edilen bu sonuçlar değişik bölgelerdeki kontak metamorfik oluşumlarla da uyumluluk gösterir.
Özet (Çeviri)
Artova calcsilicate metamorphics crop out in the form of small patches, the size of which is up to 500 m2, among the fragmentary metamorphics cropping out between Artova and Çamlıbel. With the subsequent drilling studies, it was understood that these points showed continuing lateral continuity, and that the intense tectonism broke apart and separated by faults with small separations. Mineralogically, calc silicate metamorphics containing garnet (average 20%), epidote, wollastonite, diopside and calcite are also texturally different from regional metamorphites. It has been understood that the source rocks may be old mudstones and marl type rocks (calcschist, marble, etc. with their regional metamorphism) located in the regional metamorphics. No plutonic rocks that could provide high temperatures in contact metamorphism have been encountered in the field. However, granite or dioritic rocks that can form contact metamorphism crop out a few kilometers to the southwest. Considering the regional tectonism, it is understood that calcsilicate metamorphics are not autochthonous, they formed further west/southwest and drifted towards the northeast together with other metamorphics, reaching their current location. Mineral chemistry studies have determined that garnet is grossular and andradite, pyroxene is diopside, and plagioclase is albite. REE distributions of grossular, andradite, epidote and diopsides are compatible with each other and are compatible with contact metamorphic formations.