Greening urban spaces: Exploring the benefits and challenges of urban gardens in Eskişehir
Kentsel mekânları yeşillendirmek: Eskişehir'deki kent bahçelerinin faydaları ve zorlukları
- Tez No: 940718
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Kentsel gelişmeye olan talep, dünyanın artan nüfusu ile birlikte kentsel alanlar üzerinde büyük bir baskı oluşturmakta ve bu süreç, şehirlerde sürdürülemez faaliyetlerin artmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda, şehirlerin özelliklerini ve kentsel yaşam koşullarını iyileştirebilmek için sürdürülebilir çözümler sunmak büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda son yıllarda kentsel tarım, özellikle kent bahçelerinin yayılmasıyla, sadece sürdürülebilirlik için değil, aynı zamanda yerel gıda güvenliğini artırma gibi faydalarıyla umut verici bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Kent bahçelerinin şehir peyzajlarına entegrasyonu, çevresel, sosyal ve ekonomik faktörlerden etkilenen karmaşık bir etkileşim yaratmaktadır. Eskişehir'in kendine özgü kentsel tipolojileri ve mekânsal dinamikleri doğrultusunda, kent bahçeleri, şehrin çevresel dokusuna katkı sağlama potansiyeli taşıyan önemli unsurlar olarak dikkat çekmektedir. Ancak kent bahçelerinin etkileri, dünya örneklerinden farklı olup, kentsel yaşamda yarattıkları faydalar ve zorluklar konusunda kapsamlı bir anlayış henüz gelişmemiştir. Mevcut literatürde kent bahçelerinin çevresel etkilerine dair artan bir ilgi bulunmakla birlikte, mekânsal dinamikler ve tipolojik çerçevelerle ilgili Eskişehir'e özgü ilişkiler henüz yeterince araştırılmamıştır. Bu bilgi boşluğunun doldurulması, kentsel planlama ve şehirdeki özgün özelliklere uygun politikaların geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu araştırma, kent bahçeleri ile Eskişehir'in çevresel dokusu arasındaki karmaşık ilişkileri incelemeyi, bu ilişkilerin kentsel yaşamın geniş çerçevesinde taşıdığı faydaları ve zorlukları keşfetmeyi amaçlamaktadır. Tipolojik çerçeveler ve mekânsal dinamikler üzerine yapılan incelemeler ile şehirdeki kent bahçeleri ile ilgili yapılan anketlerden elde edilen yeni bilgiler birleştirilerek, sürdürülebilir kentsel gelişim ve kent bahçelerinin şehir planlamasına etkili bir şekilde entegrasyonu için eyleme geçirilebilir sonuçlar sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The demand for new urban development is exacerbated by the world's rising population, which places great strain on urban areas. While this process creates unsustainable activities in cities, it has become crucial for cities to present sustainable ways to improve the characteristics of the city and urban living conditions. As an example of that, in recent years, urban agriculture, primarily manifested through the proliferation of urban gardens, has emerged as a promising solution not just for sustainability but also for enhancing local food security. Integrating urban gardens within city landscapes reflects a complex interplay of environmental, social, and economic factors influenced by various interconnected elements. In the unique context of Eskişehir, characterized by distinctive factors, urban typologies, and spatial dynamics, urban gardens are gaining prominence as potential contributors to the city's environmental fabric. However, a comprehensive understanding of their multifaceted impact, encompassing both benefits and challenges within urban life, remains elusive. While existing literature demonstrates a growing interest in the environmental impact of urban gardens, the nuanced relationships with spatial dynamics and typological frameworks specific to Eskişehir are yet to be thoroughly investigated. Filling this knowledge gap is significant for informed urban planning and policy development tailored to the city's distinctive characteristics. This research aims to inspect the intricate relationships between urban gardens and the environmental fabric of Eskişehir, exploring their benefits and challenges within the broader framework of urban life. By examining typological frameworks and spatial dynamics and incorporating new insights from surveys conducted with urban gardeners, this study seeks to provide actionable insights for sustainable urban development and the effective integration of urban gardens into the cityscape.