Enhancing neprilysin activity through probiotic and nutritional supplement to target amyloid beta peptides in alzheimer's disease
Alzheimer hastalığında amiloid beta peptitlerini hedeflemek için probiyotik ve besin takviyesi ile neprilysin aktivitesinin artırılması
  1. Tez No: 940719
  2. Yazar: İSRA MAVALDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünya Sağlık Örgütü tarafından bildirildiği gibi, dünya çapında yaklaşık 38 milyon insan Alzheimer hastalığından (AD) muzdariptir. AD'nin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, nöronların hücre dışı boşluklarında amiloid beta plakları A β oluştuğu bilinmektedir. Sinir iletişimini bozan bu plaklar, inflamasyonu başlatır ve sonunda beyin hasarına ve sinir hücresi ölümüne neden olur. AD'de ekspresyonu düşen ve inaktif hale getirilen bir enzim olan Neprilysin (NEP), A β plaklarını parçalar. Bununla birlikte, AD beynindeki düşük NEP seviyelerinden, kromatin yapısını değiştirerek gen ifadesini düzenleyen histon deasetilazlar (HDAC'ler) sorumlu tutulmaktadır. Bununla birlikte, yeni bulgular, bağırsak hücreleri tarafından da A β peptitlerinin üretilebileceğini göstermektedir. Bu peptitler beyne geçerek hastalık patolojisini artırabilir. Bu in silico çalışmada, probiyotikler ve besin takviyelerinin 5-hidroksiindol asetik asit (5-HIAA) seviyelerini artırma potansiyelini hesaplamalı olarak değerlendirerek ve probiyotiklerin HDAC inhibitörleri üretimi yoluyla beyindeki NEP ifadesini artırma kapasitesini inceleyerek, ince bağırsak ve beyinde NEP ifadesini artırmaya yönelik stratejileri araştırmayı amaçladık. Bifidobacterium animalis, Lactobacillus zeae ve 5-hidroksitriptofan (5-HTP), AGORA2 ve BRENDA kullanarak çalışmamızın ana adaylarıdır. Bifidobacterium animalis, 5-HTP'yi serotonine dönüştürür. Daha sonra bu serotonin ince bağırsakta 5-hidroksiindolasetik aside çevrilir (5-HIAA). 5-HTP'nin önemli bir kısmı da beyne gider ve benzer şekilde 5-HIAA'ya dönüştürülür. Öte yandan, Lactobacillus zeae, NEP ekspresyonunu artıran bütirat adı verilen doğal bir HDAC inhibitörü üretebilir. MATLAB ve R, analizleri gerçekleştirmek için kullanıldı. Bizim bulgularımız, NEP aktivitesini artırmanın hem beyinde hem de bağırsakta A β peptitlerini önemli ölçüde azaltabileceğini ve bu da umut verici bir AD tedavisi sunabileceği anlamına gelir. Bu, nörodejeneratif hastalıklarla ilgili daha fazla çalışma ve yeni tedaviler için bir temel oluşturur.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization, around 38 million people worldwide suffer from Alzheimer's disease (AD), a severe neurodegenerative disorder. Although the exact cause of AD is unknown, the formation of amyloid beta (Aβ) plaques in neurons' extracellular spaces is observed. These plaques disrupt neural communication, initiate inflammation, and eventually cause irreversible brain damage and nerve cell death. Notably, Aβ plaques can be degraded by Neprilysin (NEP), an enzyme often down-regulated and inactivated in AD. However, histone deacetylases (HDACs), which regulate gene expression by modifying chromatin structure, are implicated as an important factor to the low levels of NEP in the AD brain. On the other hand, emerging evidence suggests that Aβ peptides may also be produced by intestinal cells, from where they can migrate to the brain and intensify disease pathology. In this in silico study, we aimed to explore strategies to boost NEP expression in the small intestine and brain by computationally evaluating the potential of probiotics and nutritional supplements to increase 5-hydroxyindoleacetic acid (5-HIAA) levels, and by assessing the capacity of probiotics to enhance NEP expression in the brain through the production of HDAC inhibitors. Using AGORA2 and BRENDA, we identified Bifidobacterium animalis, Lactobacillus zeae, and 5-hydroxytryptophan (5-HTP) as key candidates in our study. Bifidobacterium animalis converts 5-HTP into serotonin, which is subsequently metabolized into 5-hydroxyindoleacetic acid (5-HIAA) in the small intestine. Along with a significant portion of 5-HTP also travels to the brain where it is similarly converted into 5-HIAA. On the other hand, Lactobacillus zeae can produce butyrate, a natural HDAC inhibitor which leads to enhance NEP expression in brain. Analyses were performed using MATLAB and R. Our findings suggest that boosting NEP activity may reduce Aβ peptides in the gut and brain, offering a promising direction for AD therapy and future research.