Hanefi ve Şafii mezheplerinde zekatla ilgili farklı görüşler
Different views on zakah in Hanafi and Shafi'i madhhabs
- Tez No: 940734
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İslam ibadet sisteminin temel esaslarından biri olan zekât, bireyin Allah (CC.) ile olan kulluk bağını güçlendirmesinin yanı sıra, önemli bir sosyo-ekonomik işlevi de bulunan mali bir ibadettir Zekâtın kimler tarafından verilmesi gerektiği, hangi malların zekâta tabi olduğu, zekât oranlarının neye göre belirleneceği ve kimlere verileceği gibi hususlar, İslam hukukunun detaylı inceleme alanına giren meselelerdendir. Bu konular, farklı mezheplerin fıkhî yöntem ve içtihat anlayışları doğrultusunda çeşitli yorumlara tabi tutulmuştur. Hanefi ve Şafii mezhepleri, İslam hukuk tarihinde geniş etki alanına sahip iki büyük fıkıh ekolüdür. Bu mezhepler, zekâta dair temel ilkelerde çoğunlukla ortak görüşlere sahip olmakla birlikte, özellikle uygulamaya ilişkin meselelerde dikkat çeken bazı farklılıklar ortaya koymuşlardır. Bu farklar; zekâtın verilme zamanı, zekâta tabi malların kapsamı, zekâtın verileceği kişilerin nitelikleri ve zekâtın veriliş biçimi gibi konularda kendini göstermektedir. Türkiye'de yaşayan Müslümanların büyük çoğunluğu Hanefi ve Şafii mezheplerine mensup olduğundan, bu iki mezhebin zekâta dair hükümlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi hem bireysel ibadetin doğru şekilde ifası hem de toplumsal uygulamalar açısından son derece önemlidir. Bu çalışma, söz konusu iki mezhebin zekâtla ilgili yaklaşımlarını karşılaştırarak, benzerlikleri ve ayrılık noktalarını sistematik bir biçimde ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Zakat, one of the fundamental pillars of the Islamic system of worship, is a financial act of devotion that not only strengthens the bond of servitude between the individual and Allah (SWT) but also fulfills a significant socio-economic function. Issues such as who is obligated to give zakat, which types of wealth are subject to zakat, how the rates are determined, and to whom zakat should be distributed fall within the detailed scope of Islamic legal discourse. These matters have been interpreted in various ways depending on the methodological and jurisprudential principles adopted by different schools of Islamic law. The Hanafi and Shafi'i schools, two of the most influential legal traditions in Islamic history, generally agree on the fundamental principles of zakat, yet they diverge on certain practical and detailed aspects. These differences become apparent in areas such as the timing of zakat, the types of wealth subject to zakat, the characteristics of recipients, and the methods of distribution. Considering that the majority of Muslims in Turkey adhere to either the Hanafi or Shafi'i school, a comparative analysis of zakat rulings in these two traditions is of great importance. Such an examination is essential not only for the proper fulfillment of this individual obligation but also for understanding its practical applications in society. This study aims to systematically present the similarities and differences between the zakat-related rulings of the Hanafi and Shafi'i schools.