Saf garanti taahhütleri
Pure guarantee commitments
- Tez No: 940750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, kendine özgü sözleşmeler olan garanti sözleşmeleri içerisinde önemli bir yer tutan“saf garanti taahhüdü”kavramını ele alarak bu taahhüdün tanımını, unsurlarını, hukuki niteliğini ve uygulamadaki görünüm biçimlerini incelemektir. Bununla birlikte saf garanti taahhüdü, benzer hukuki müesseselerle karşılaştırılarak ayrım ölçütleri ele alınmıştır. Ayrıca saf garanti taahhütleri, kısmen veya tamamen kanunda düzenlenmiş sözleşme tiplerinde bulunmayan unsurlardan meydana geldiği için uygulanacak hükümler veya taahhüdün tarafları açısından ortaya çıkabilecek hukuki sonuçlar üzerinde durulmuştur. Uyuşmazlık durumunda taahhüde uygulanacak hükümlerin belirlenmesinin önemine vurgu yapılmıştır. Buna ek olarak çalışma, uygulamada karşılaşılan çeşitli hukuki problemler üzerinde durarak bu problemlerin doktrindeki görüşler ışığında incelemesini sunmaktadır. Bu çalışma hem teorik hem de pratik açıdan saf garanti taahhüdünün anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to consider the concept of“pure warranty commitment”, which has an important place among warranty contracts, which are unique contracts, and to examine the definition, elements, legal nature and appearance of this commitment in practice. In addition, the distinction criteria have been discussed by comparing the pure guarantee commitment with similar legal institutions. In addition, since pure warranty commitments consist of elements that are partially or completely not included in contract types regulated by law, the provisions to be applied or the legal consequences that may arise for the parties of the commitment are emphasized. The importance of determining the provisions to be applied to the commitment in case of dispute was emphasized. In addition, it focuses on various legal problems encountered in practice and examines these problems in the light of the views in doctrine. This study contributes to the understanding of pure guarantee commitment from both theoretical and practical perspectives.