Gazneli Sultan Mahmûd'un Hindistan fütûhâtındasavaştığı hanedanlıklar
Dynasties fought by Sultan Mahmud during his conquests of India
  1. Tez No: 940754
  2. Yazar: AYŞENUR TAVUS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL ÖNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
GAZNELİ SULTAN MAHMÛD'UN HİNDİSTAN FÜTÛHÂTINDA SAVAŞTIĞI HANEDANLIKLAR Bu tezin amacı Hindistan'ın coğrafi konumu ve tarihsel bağlamını ele alarak fetihlerin stratejik önemini vurgulamaktır. Çalışmada, Sultan Mahmud'un seferleri sırasında mücadele ettiği Pratiharalar, Hindu Şâhîler, Catlar, Tomara Hanedanı, Lodi Hanedanı ve Gujarat Chaulukyaları gibi önemli hanedanlıklar, hem siyasî hem de kültürel yönleriyle ayrıntılı bir biçimde incelenmektedir.Hindistan'ın tarihi coğrafyasını, Türk kökenli hanedanlıkların etkilerini ve Sultan Mahmud'un bölgedeki politikalarını inceleyen bu tez, İslam'ın Hindistan'daki yayılımını ve bu süreçteki kültürel etkileri de mercek altına almaktadır. Akademik araştırmalar şimdiye kadar Sultan Mahmud'un seferlerine odaklanmış olsa da bu seferler sırasında karşılaştığı hanedanlıklar bağımsız bir konu olarak ele alınmamıştır. Bu bağlamda tezin bir diğer amacı da adı geçen Kuzey Hindistan hanedanlıklarını tek tek ele alıp detaylı bir şekilde analiz ederek bu önemli boşluğu doldurmaktır.
Özet (Çeviri)
DYNASTIES FOUGHT BY SULTAN MAHMUD DURING HIS CONQUESTS OF INDIA The aim of this thesis is to highlight the strategic importance of conquests by examining India's geographical position and historical context. The study provides an in-depth analysis of the political structures of significant dynasties such as the Pratiharas, Hindushahis, Jats, Tomara Dynasty, Lodi Dynasty, and Gujarat Chaulukyas, both militarily and culturally, during Sultan Mahmud's campaigns. By analyzing the historical geography of India, the influence of Turkic dynasties, and Sultan Mahmud's policies in the region, the thesis focuses on the spread of Islam and its cultural impacts in India. While previous academic research has concentrated on Sultan Mahmud's campaigns, the subject of whom he fought against during these campaigns has not been independently explored. In this context, another aim of the thesis is to introduce the aforementioned Northern Indian dynasties.