Mehmet Rauf'un Eylül romanının stilistik açıdan incelenmesi
A stylistic analysis of Mehmet Rauf's novel Eylül
  1. Tez No: 940780
  2. Yazar: TUBA KAPUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 524
Özet
Yazınsal metinleri anlamanın/yorumlamanın ilk adımının söz konusu metinlerde kullanılan dili anlamaktan geçtiği gerçeği, ilk çalışmaların yapıldığı dönemlerden bu yana bilinmesine karşın aradan geçen zaman içinde metinlerin değerlendirilmesi çoğunlukla yazınsal değerler çerçevesinde kalmıştır. XX. yüzyılın ilk yarısında kendi başına bir bilim dalı olarak gelişen dilbilime yazınsal metinlerin incelenmesinde de ağırlık verilmiştir. Dil incelemelerinde kullanılan dilbilim yöntemleri üslûpbilim alanında da uygulanmaya başlanmıştır. Nitekim malzemenin toplanması, dilbilgisel açıdan tasnif ve dökümünün yapılması; edebî eseri anlamlandırmak ve metnin edebî oluşunun hususiyetlerini analiz etmek için yeterli değildir. Zira bir edebî eserin ortaya konulabilmesi için estetik yönüyle beraber diğer bileşenlerinin de meydana getirdiği yapının ortaya çıkarılması gerekmektedir. Bu ise metnin anlam ve yapı unsurlarının bir araya getirilmesiyle mümkündür. Servet-i Fünûn neslinin önemli sanatkârlarından biri olan Mehmet Rauf, içinde bulunduğu edebî anlayışın hususiyetlerini taşımakla birlikte kendine özgü bir üslûp anlayışına sahiptir. Batı literatürünü bilen ve edebiyat akımlarının da nispeten tesiri altında kalan sanatkârın Eylül romanında“dışa değil içe”yönelerek ruhsal durum analizlerinde başarı sağlamasında bu etkilenmelerin payı büyüktür. Bu başarı dolayısıyla Eylül, modern roman anlayışının Türk edebiyatındaki gelişimi açısından dönüm noktalarından biri kabul edilmektedir. Dil ve üslûbundaki dikkate değer hususlar sebebiyle uygun bir örnek teşkil etmekte olan Eylül'ün stilistik açıdan incelenmesi önem arz etmektedir. Mehmet Rauf ve Eylül romanı üzerine pek çok çalışma yapılmış olmakla birlikte eserin stilistik incelemesi üzerine bir çalışma bulunmamaktadır. Araştırma kapsamında sanatkârın Eylül başlıklı eseri stilistik inceleme metodundan yararlanılarak bütünlüklü ve tasviri bakış açısıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the fact that the first step in understanding/interpreting literary texts is to understand the language used in the texts in question has been known since the early studies, the evaluation of texts has mostly remained within the framework of literary values over time. With the development of linguistics as a branch of science in its own right in the first half of the twentieth century, emphasis was also placed on linguistics in the examination of literary texts. The linguistic methods used in language studies have also begun to be applied in the field of stylistics. Indeed, collecting the material, classifying and listing it in terms of grammar are not enough to make sense of the literary work and analyze the characteristics of the literary nature of the text. Because in order to present a literary work, the structure formed by its other components as well as its aesthetic aspect must be revealed. This is possible by bringing together the meaning and structure elements of the text. Mehmet Rauf, one of the important artists of the Servet-i Fünûn generation, has a unique style, while carrying the characteristics of the literary understanding he is a part of. The artist, who is familiar with Western literature and is relatively under the influence of literary movements, has a great share in the success of the psychological state analyses by turning“inward, not outward”in his novel Eylül. Due to this success, Eylül is accepted as one of the turning points in terms of the development of the modern novel understanding in Turkish literature. It is important to examine Eylül, which constitutes a suitable example due to the remarkable aspects in its language and style, from a stylistic perspective. Although many studies have been conducted on Mehmet Rauf and the novel Eylül, it is observed that there is no study on the stylistic examination of the work. Within the scope of the research, the artist's work titled Eylül was examined from a holistic and descriptive perspective by using the stylistic examination method.