Kültürlerarası turist davranışları, Rus turist davranışları üzerine araştırma
Intercultural tourist behavior, research on Russian tourist behavior
- Tez No: 940783
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, Türkiye'ye seyahat eden Rus turistlerin nedenlerini incelemeyi ve onların davranışsal kalıplarını, kültürel deneyimlerini ve seyahat sonrası değerlendirmelerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Rus turistlerle yapılan odak grup görüşmeleri ve Kapadokya ile İstanbul gibi önde gelen turistik bölgelerdeki saha gözlemleri kullanarak nitel veri toplama stratejisi uygulamaktadır. Tezin amacı, Türkiye'nin turistik bir destinasyon olarak seçimini etkileyen belirleyicileri kapsamlı bir şekilde anlamak ve turist deneyimini şekillendiren kültürel ve duygusal faktörlerin farkında olmaktır. Çalışmanın bulguları, başlıca motivasyon faktörlerinin doğal cazibeler, tarihi ve kültürel miras, elverişli iklim, uygun fiyatlar, çeşitli gurme seçenekleri ve Türkiye'nin sosyal medyada olumlu bir şekilde tasvir edilmesi olduğunu göstermektedir. Görüşme katılımcıları, Kapadokya'daki balon uçuşları, Türk mutfağı, geleneksel pazarlar ve yerel halkın misafirperverliği gibi unsurlara odaklandılar. Aynı zamanda, dil engeli ve zaman algısındaki farklılıklarla ilgili zorluklar gözlemlendi, bu da seyahat motivasyonlarını etkilemektedir. Çalışma, kültürel farklılıkların turist davranışlarını etkilemedeki önemini vurgulamakta ve bireysel ve sosyal deneyimlerin, sosyal medya dahil, turistlerin beklentilerini ve algılarını nasıl değiştirebileceğini göstermektedir. Birçok katılımcı Türkiye'ye geri dönme isteğini dile getirdi ve bu yeri akrabalarına aktif olarak tavsiye etti, bu da yüksek bir mutluluk seviyesini göstermektedir. Turizm sektöründeki kuruluşlar, personeller için kültürel farkındalık, çok dilli iletişim ve kişiselleştirilmiş turizm hizmetlerinin oluşturulmasına vurgu yaparak pratik tavsiyeler sunmaktadır. Elde edilen bilgiler, kültürler arası alışverişi artırmayı ve hem turistler hem de ev sahibi topluluklar için genel deneyimi iyileştirmeyi amaçlayan turizm stratejilerini ve uygulamalarını geliştirmeyi içerebilir. Turizm sektörü, Rus turistlerin benzersiz ihtiyaç ve beklentilerini ele alarak, ilgili tüm sektöre faydalı bilgiler sunabilir.
Özet (Çeviri)
The research aims to examine the reasons for Russian tourists traveling to Turkey and to identify their behavioral patterns, cultural experiences, and post-travel evaluations. The study employs a qualitative data collection strategy using focus group discussions with Russian tourists and field observations in leading tourist areas such as Cappadocia and Istanbul. The aim of the thesis is to comprehensively understand the determinants influencing the choice of Turkey as a tourist destination and to be aware of the cultural and emotional factors shaping the tourist experience. The study's findings indicate that the main motivational factors are natural attractions, historical and cultural heritage, favorable climate, affordable prices, various gourmet options, and the positive portrayal of Turkey on social media. Interview participants focused on elements such as hot air balloon flights in Cappadocia, Turkish cuisine, traditional markets, and the hospitality of the local people. At the same time, challenges related to language barriers and differences in the perception of time were observed, which also affect travel motivations. The study highlights the importance of cultural differences in influencing tourist behavior and demonstrates how individual and social experiences, including social media, can alter tourists' expectations and perceptions. Many participants expressed a desire to return to Turkey and actively recommended the place to their relatives, indicating a high level of satisfaction. Organizations in the tourism sector provide practical advice by emphasizing the creation of cultural awareness, multilingual communication, and personalized tourism services for their staff. The information obtained may include the development of tourism strategies and practices aimed at enhancing intercultural exchange and improving the overall experience for both tourists and host communities. The tourism sector can provide valuable information to the entire industry by addressing the unique needs and expectations of Russian tourists.