Akıllı su yönetimi çerçevesinde İstanbul su ve kanalizasyon idaresi Kâğıthane eski terfi merkezi'nin enerji verimlilik analizi
Energy efficiency analysis of İstanbul water and sewerage administration Kâğıthane eski pumping station within the framework of smart water management
- Tez No: 940854
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ POLAT UZUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüz şehirleri ve mega kentleri, atık yönetimindeki zorluklar, doğal kaynakların tükenmesi, hava kirliliği, trafik sıkışıklığı, insan sağlığı sorunları ve eskiyen altyapılar gibi birçok teknik ve fiziksel sorunu da beraberinde getirmektedir. Hızla artan kentsel nüfus, yaşanabilir koşulların sağlanmasını güçleştirmekte, bu durum ise akıllı şehir konseptine olan ilgiyi artırmaktadır. Akıllı şehirler, çevresel sürdürülebilirliği ön planda tutarak kaynakların etkin kullanımını hedefleyen bir yaklaşımı temsil etmiştir. Bu konsept, enerji, ulaşım, su yönetimi, güvenlik ve eğitim gibi birçok alanın, gelişmiş teknolojilerle entegre edilip bir merkezden yönetilmesiyle ortaya çıkmıştır. Artan nüfus ve su kaynaklarının giderek azalmasıyla da, özellikle su yönetiminin akıllı şehirlerin ayrılmaz bir parçası olmasını gerektirmiştir. Akıllı su yönetimi; su kaynaklarının daha verimli, sürdürülebilir ve etkin bir şekilde yönetilmesini sağlamak amacıyla modern teknolojilerden ve veri analizinden faydalanan bir yaklaşımdır. Bu sistemler, veri toplama, analiz ve karar verme süreçlerini iyileştirerek su yönetimini optimize etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, İSKİ Kağıthane Eski Terfi Merkezi'nde enerji verimliliğini artırmak amacıyla akıllı su yönetimi sistemlerinin bir parçası olan uzaktan izleme/yönetim ve veri analitiği uygulamalarıyla beraber yeni nesil elektrik motorlarının verimliliğe etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışma da İSKİ Kağıthane Eski Terfi Merkezi'nde mevcut yapısı ele alınmış, yapılan revizyon işlemleri sonucunda mevcut sistemlerin enerji tüketim profilleri detaylı bir şekilde incelenmiş, verimlilik artırma potansiyelleri belirlenmiştir. Enerji verimli motorların mevcut sistemlere entegrasyonu, enerji tüketimi, maliyet avantajları ve çevresel etkiler açısından değerlendirilmiştir. Literatür taraması ve saha çalışmaları ışığında, eski nesil motorların yeni nesil elektrik motorlarıyla değiştirilmesinin enerji tüketiminde kayda değer oranda tasarruf sağladığı tespit edilmiştir. Çalışma ayrıca su idareleri için su yönetiminin bir parçası olan terfi merkezlerinde enerji verimliliği odaklı dönüşüme katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's cities and megacities bring along many technical and physical problems such as difficulties in waste management, depletion of natural resources, air pollution, traffic congestion, human health problems and aging infrastructures. The rapidly increasing urban population makes it difficult to provide livable conditions, which increases the interest in the smart city concept. Smart cities have represented an approach that aims at efficient use of resources by prioritising environmental sustainability. This concept has emerged by integrating many areas such as energy, transportation, water management, security and education with advanced technologies and managing them from a centre. With the increasing population and the gradual decrease in water resources, especially water management has become an integral part of smart cities. Smart water management is an approach that utilises modern technologies and data analysis to ensure more efficient, sustainable and effective management of water resources. These systems aim to optimise water management by improving data collection, analysis and decision-making processes. In this study, it is aimed to examine the effect of new generation electric motors on efficiency together with remote monitoring/management and data analytics applications, which are part of smart water management systems, in order to increase energy efficiency in ISKI Kağıthane Eski Pumping Station. In the study, the existing structure of ISKI Kağıthane Eski Pumping Station was considered, the energy consumption profiles of the existing systems were examined in detail as a result of the revision operations, and the efficiency improvement potentials were determined. The integration of energy efficient motors into existing systems has been evaluated in terms of energy consumption, cost advantages and environmental impacts. In the light of the literature review and field studies, it has been determined that the replacement of old generation motors with new generation electric motors provides significant savings in energy consumption. The study also aims to contribute to the energy efficiency-oriented transformation of pumping stations, which are a part of water management for water administrations.