Resim sanatında bir olgu olarak absürt imge kullanımının incelenmesi
Examining the use of absurd imagery as a phenomenon in painting
- Tez No: 940874
- Danışmanlar: DOÇ. YUSUF ŞENGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Absürt, varoluşun yadsınamaz bir parçası olan ancak dünyevi yaşantıda kolayca akıldan çıkan bir fenomendir. Günlük hayatın detaylarında saklı olan absürt olgusu, resim sanatında yaygın olarak tartışılan bir konu olmamasına karşın, tarih boyunca örtülü biçimde yapıtlara tesir etmiştir. Bu çalışma, ilgili konu hakkındaki araştırmaların sınırlı olmasının doğurduğu ihtiyaçla, yeni tartışmalara alan açma umuduyla şekillenmiştir. Resim sanatında absürt olgusuna işaret eden izlerin tespit edilmesi ve belirginleştirilmesi amaçlanmıştır. Albert Camus başta olmak üzere, 20. yüzyıl düşünürleri tarafından geliştirilmiş kuramlar doğrultusunda, öncelikle absürt olgusunun tanımı ve kapsamı araştırılmış, daha sonra absürt tiyatro ve edebiyat yapıtlarında öne çıkan temsiller incelenmiştir. Bu bulgular ışığında, resim sanatında absürt olgusunun içerik ve biçimlerde görünürlük kazanan kullanımları saptanmıştır. Eserler, zaman içerisinde değişen sanat anlayışları ekseninde analiz edilmiştir. Resim sanatı, absürt olgusunun bilinciyle yeniden ele alınarak yorumlamalar yapılmıştır. En son bölümde özgün çalışmalarım üzerinden yapılan açıklamalar aracılığıyla, absürt olgusu ile kurduğum öznel ilişki eser metnine dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The absurd is an undeniable part of our existence, yet a phenomenon that can easily slips our minds during our worldly lives. The absurd, hidden in the details of daily life, is not a widely discussed topic in painting, but has implicitly affected works throughout history. This study was shaped by the need arising from the limited research on the subject, with the hope of opening up new discussions. It was aimed to identify and clarify traces indicating the absurd in painting. In line with the theories developed by 20th century philosophers, especially Albert Camus, the definition and extent of the absurd were first explored, and then the prominent depictions in absurd theater and literary works were examined. In the light of these findings, the uses of the absurd in painting in terms of content and form were determined. The works were analyzed considering the changing conceptions of art over time. Painting was reconsidered with the awareness of the absurd and interpreted with a new perspective. In the last section, the subjective relationship I have established with the phenomenon of the absurd is included in this study through explanations made on my own paintings.