Doğu Anadolu bölgesinde ekonomik potansiyel ve altyapı hizmetleri
Economic potantial and infrastructure services in the region of East Anatolia
  1. Tez No: 94091
  2. Yazar: SABRİ AZGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ö. SELÇUK EMSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NDE EKONOMİK POTANSİYEL VE ALTYAPI HİZMETLERİ Sabri AZGÜN Danışman: Ö.Selçuk EMSEN 2000, Sayfa : 100 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Ö. Selçuk EMSEN Doğu Anadolu'da altyapı hizmetlerinin incelenmesini konu alan bu çalışma, bölgenin sosyo-ekonomik açıdan geri kalmasında; demografik ve toppğrafik şartların yanında, altyapının üçüncü bir faktör olup olmadığını belirlemeyi hedeflemektedir. Bu amaçla mevcut istatistiklerden yararlanılarak bölgenin doğal, sosyal ve fiziki altyapısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Diğer taraftan, bölgenin ekonomik potansiyeli (mevcut durumu) verilerek, altyapı hizmetlerinden yeterli pay alıp almadığı ve bölgeye sunulan altyapı hizmetlerinin bölge içerisinde dengeli dağıtılıp dağıtılmadığı araştırılmıştır. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. 1. bölümde altyapı teorisi, Türkiye'de bölgesel dengesizliğin temel nedenleri ve bölgenin sosyo ekonomik gelişmişliği irdelenmiştir. 2. bölümde ise bölgenin ekonomik potansiyeli verilerek altyapı hizmetlerinin mevcut durumu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESİS EKONOMIC POTANTÎAL AND INFRASTRUCTURE SERVİCES IN THE REGİON OF EAST ANATOLİA Sabri AZGÜN 2000, Pages: 100 Supervisor: Assistant Professor Ö. Selçuk EMSEN Jury: Assistant Professor Ö. Selçuk EMSEN This study examining Infrastructural services in the Region of East Anatolia aims at determining if infrastructure as well as demographic and topographic conditions is the third factor causes the region to be less developed in terms of socio-economic point of view. To this end, natural, social and physical infrastructure of the region have been tried to put forward by using available data set. On the other hand, giving economic potantial of the region, whether the share of the infrastructural services in the region in total is sufficient and whether distribution of them within the region is stabilized. The study consists mainly of two chapter: In the first chapter Infrastructure theory, basic reasons of regional unstability in Turkey, and socio-economic situation of the region were investigated. In the second chapter, the economic potantial and the situation of infrastructural services of the region were investigated.