Kanun sazı ve Türk müsikisindeki yeri üzerine bir inceleme
An Analysis upon 'Kanun' and its place in the Turkish music
- Tez No: 94092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KANUN SAZI VE TÜRK MUSİKİSİNDEKİ YERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME Yılmaz KÂHYAOĞLU Danışman: Yrd. Doç. Dr. Nesrin FEYZİOĞLU 2000 Sayfa: 126 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Nesrin FEYZİOĞLU Prof. Dr. Babek KURBANOV Yrd. Doç.Dr. Dilaver DÜZGÜN Şüphesiz kanun sazı tınısıyla, biçimiyle, çalmış tekniği ile ve uyandırdığı muhteşem etkisiyle Türk Müziği Sazlarının içinde en önemlilerinden biridir. Ayrıca kullanılış alanı bakımından da diğer sazlara oranla daha yaygındır. Sadece klasik Türk Müziğinde değil, özellikle Güneydoğu yörelerimizin folklorik müziğinde de kullanılmakta olan klasik Türk Müziğinin mızraplı müstesna sazlarından olan kanun tarihi, yapımı, teknik ve icra özellikleriyle ele alınıp incelenmiştir. Bu çalışmamızda bilgiler eldeki kaynakların titizlikle incelenmesi sonucu analiz edilerek belli başlıklar altında sunulmuştur. Sahadaki kaynak sıkıntısına rağmen, inanç ve azimle hazırladığımız bu çalışmanın bu yolda yürekli ve faydalı bir adım olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master THESIS AN ANALYSİS UPON“KANUN”AND İTS PLACE İN THE TURKISH MUSIC Yılmaz KÂHYAO?LU Supervisor: Ydr. Doç.Dr. Nesrin FEYZİO?LU 2000 PAGE: 126 Jury: Yrd. Doç. Dr. Nesrin FEYZİO?LU Prof. Dr. Babek KURBANOV Yrd. Doç.Dr. Dilaver DÜZGÜN Undoubtedly, kanun is one of the most important among the Turkish Musicial Insruments, with its tone, styl, its playing technique and the magnificients effect that is evoked by it. Besides, compared with the other instruments, its field of use is more extensive. As one of the unique instruments with plenctrum in the Classical Turkish Music, the history and the production of kanun wihch is played not only in the classical Turkish Music but also in the folkloric music of the South Eastern regions in particular, is handled and analyzed with its technical and performing qualities in this study the information is presented under particular titles as analyzed as a result of a fastidious examihation of the current sources. We believe that this study we have prepared with belief and will, inspite of the Irmited sources in this field, shall be a courageous and useful step on this subject.