Altıncı sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri ile dijital okuryazarlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between critical thinking skills and digital literacy of the sixth grade students
  1. Tez No: 940932
  2. Yazar: AYŞE MELİKE İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NALÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul altıncı sınıf düzeyindeki öğrencilerin eleştirel düşünme becerileri ile dijital okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Bu bağlamda öncelikle altıncı sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme ve dijital okuryazarlık seviyeleri belirlenmiş, her iki değişkenin de çeşitli demografik özelliklere göre farklılaşma durumları tespit edilmiş, son olarak değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş ilinin Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerindeki devlet ortaokullarında öğrenim gören altıncı sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Evrende yer alan 15 ortaokuldan 1295 altıncı sınıf öğrencisi, gönüllülük ilkesi esas alınarak belirlenmiş ve çalışmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Eleştirel Düşünme Ölçeği”ve“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”tercih edilmiştir. Alt problemlerin analizinde“Bağımsız Gruplar T-Testi”ve“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik Pearson Korelâsyon katsayısı hesaplanmış ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, altıncı sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme düzeylerinin yıllık ortalama kitap okuma sayısı ve günlük internet kullanım süresine göre anlamlı derecede farklılaştığı; dijital okuryazarlık düzeylerinin ise cinsiyet, anne-baba öğrenim durumları, anne-baba meslekleri, yıllık ortalama kitap okuma sayısı, evdeki internet varlığı, sahip olunan elektronik cihaz sayısı ve günlük internet kullanım süresine göre anlamlı derecede farklılaştığı tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analizi bulgularına göre katılımcıların eleştirel düşünme düzeylerinin dijital okuryazarlık seviyelerini yordama durumu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Araştırma sonuçlarından hareketle öğrencilerin kitap okumaya teşvik edilmesi, bilinçli internet kullanımının geliştirilmesi, ebeveynlerin ve öğretmenlerin eleştirel düşünme ve dijital okuryazarlık konusunda bilinçlendirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the relationship between critical thinking skills and digital literacy levels of sixth grade secondary school students. A relational survey model, one of the quantitative research methods, was chosen for this study. In this regard, firstly, the critical thinking and digital literacy levels of sixth-grade students were determined, the differentiation of both variables according to various demographic characteristics was determined, and finally, it was examined whether there was a significant relationship between the variables. The study population consists of sixth grade students studying in public secondary schools in Onikişubat and Dulkadiroğlu districts of Kahramanmaraş province in the 2022-2023 academic year. Maximum diversity sampling method, one of the purposive sampling methods, was used in sample selection. 1295 sixth-grade students from 15 secondary schools in the universe were participated in the study voluntarily and constituted the sample group of the study.“Personal Information Form”,“Critical Thinking Scale”and“Digital Literacy Scale”were preferred as data collection tools.“T-Tests for Independent Groups”and“One Way Analysis of Variance (ANOVA)”were used to analyse the sub-problems. Pearson Correlation coefficient was calculated and Simple Linear Regression Analysis was used to analyse the relationship between the variables. In the view of the findings, it was determined that the critical thinking levels of sixth grade students differed significantly according to the average number of books read per year and the duration of daily internet use; whereas their digital literacy levels differed significantly according to gender, parents' education level, parents' occupations, the average number of books read per year, the presence of internet at home, the average number of electronic devices owned and the duration of daily internet use. According to the regression analysis findings, it was found statistically significant that the participants' critical thinking levels predicted their digital literacy levels. Based on the results of the research, it was recommended that students should be encouraged to read more books, conscious internet use should be developed, and parents and teachers should be made aware of critical thinking and digital literacy.