6 şubat 2023 depremleri sonrasında görev yapan sosyal hizmet uzmanlarının deneyimleri: Hatay örneği
Experiences of social workers who served after the earthquakes of February 6, 2023: The case of Hatay
- Tez No: 940934
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜBRA KÜÇÜKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Hatay'da görev yapan sosyal hizmet uzmanlarının deneyimlerini incelemektir. Araştırma nitel araştıra yöntemi fenomenolojik desen ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi deprem sonrası Hatay'da görev yapan 17 sosyal hizmet uzmanından oluşmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile Aralık 2024-Şubat 2025 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen verilerin tematik analizinde MAXQDA 2020 programı kullanılmıştır. Araştırma bulguları sürece dair gözlem ve deneyimler ana teması altında ele alınmıştır. Araştırma sonucunda; sosyal hizmet uzmanları, özellikle afet bölgesindeki temel ihtiyaçların karşılanmasındaki yetersizlikler, koordinasyon eksiklikleri, psikososyal destek ihtiyacı ve kurumsal işleyişteki aksaklıklarla karşı karşıya kaldıkları, özellikle dezavantajlı gruplarla (çocuklar, yaşlılar, engelliler ve kadınlar) çalışırken daha fazla kaynak ve destek mekanizmasına ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir. Ayrıca, kriz anlarında karar alma, vaka yönetimi, psikososyal destek sağlama ve sahada uygulanabilecek stratejilere yönelik eğitimlerin afet öncesinde artırılması gerektiği belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçları, afet yönetiminde sosyal hizmet uzmanlarının rolünün daha iyi tanımlanması, psikososyal destek hizmetlerinin kurumsal düzeyde güçlendirilmesi ve uzmanların mesleki dayanıklılıklarını artıracak eğitim ve süpervizyon mekanizmalarının geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Araştırma sonucunda gelecekteki afet müdahalelerinde sosyal hizmet uzmanlarının daha etkin ve sürdürülebilir bir şekilde görev alabilmeleri için politika yapıcılar, akademisyenler ve uygulayıcılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the experiences of social workers working in Hatay after the Kahramanmaraş-centered earthquakes that occurred on February 6, 2023. The research was conducted with qualitative research method phenomenological design. The sample of the research consists of 17 social workers working in Hatay after the earthquake. The data were collected through face-to-face interviews between December 2024 and February 2025 with a semi-structured interview form. MAXQDA 2020 program was used in the thematic analysis of the data obtained because of the research. Research findings were analyzed under the main theme of observations and experiences related to the process. As a result of the research, it was determined that social workers faced inadequacies in meeting basic needs, coordination deficiencies, psychosocial support needs and institutional functioning, especially in the disaster area, and that they needed more resources and support mechanisms, especially when working with disadvantaged groups (children, the elderly, the disabled and women). In addition, it was determined that trainings on decision-making in times of crisis, case management, providing psychosocial support and strategies that can be applied in the field should be increased before the disaster. The results of the study reveal that the role of social workers in disaster management should be better defined, psychosocial support services should be strengthened at the institutional level, and training and supervision mechanisms should be developed to increase the professional resilience of experts. As a result of the research, recommendations are presented for policy makers, academicians and practitioners to enable social workers to take part in future disaster interventions in a more effective and sustainable manner.