Teknolojiye hazırlık düzeyinin dijital dönüşüm üzerindeki etkisinde yaratıcılık ve dijital okuryazarlığın aracı rolü: Sigortacılık sektörü üzerine bir araştırma
The mediating role of creativity and digital literacy in the impact of technology readiness level on digital transformation: A study on the insurance sector
  1. Tez No: 940935
  2. Yazar: MUHAMMET ZEKİ ZÜMRÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MELİH EYİTMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada teknolojiye hazırlık düzeyi, dijital okuryazarlık, dijital dönüşüm ve bireysel yaratıcılık konuları ele alınmıştır. Araştırmanın amacı, teknolojiye hazırlık düzeyinin dijital dönüşüm üzerindeki etkisinde dijital okuryazarlık ve bireysel yaratıcılığın aracı rolünün incelenmesidir. Araştırma, sigorta şirketlerinin genel müdürlüklerinde çalışan bireyler üzerinde gerçekleştirilen bir alan araştırması ile desteklenmiştir. Nicel araştırma yönetimi kullanılan çalışmada online anket yöntemi ile veriler elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemi, Türkiye' de faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin genel müdürlüklerinde çalışan 417 bireyden oluşmaktadır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programında faydalanılmıştır. Hipotezlerin test edilmesinden elde edilen sonuçlar incelendiğinde; teknolojiye hazırlık düzeyinin dijital dönüşüm, bireysel yaratıcılık ve dijital okuryazarlığı pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Dijital okuryazarlığın ise bireysel yaratıcılığı pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Dijital okuryazarlık ve bireysel yaratıcılık kavramlarının da dijital dönüşümü etkilediği saptanmaktadır. Ayrıca, teknolojiye hazırlık düzeyinin dijital dönüşüm üzerindeki etkisinde yaratıcılık ve dijital okuryazarlığın aracı rolünün istatistiki olarak anlamsız olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the issues of technology readiness level, digital literacy, digital transformation and individual creativity. The purpose of the study is to examine the mediating role of digital literacy and individual creativity in the impact of technology readiness level on digital transformation. The study was supported by a field study conducted on individuals working in the general directorates of insurance companies. In the study where quantitative research method was used, data was obtained through an online survey method. The sample of the study consists of 417 individuals working in the general directorates of insurance companies operating in Turkey. SPSS 25.0 package program was used in the analysis of the data. When the results obtained from testing the hypotheses are examined; it has been determined that the level of technology readiness positively affects digital transformation, individual creativity, and digital literacy. It has been determined that digital literacy positively affects individual creativity. It has been determined that the concepts of digital literacy and individual creativity also affect digital transformation. In addition, it has been determined that the mediating role of creativity and digital literacy in the effect of the level of technology readiness on digital transformation is statistically insignificant.