The effect of high density lipoprotein (HDL) on autophagy and mitochondrial dynamics in a monocytic cell line
Yüksek yoğunluklu lipoproteinin (HDL) monositik hücre hattında otofaji ve mitokondriyal işlevler üzerine etkisi
- Tez No: 782803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM ÖZ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biophysics, Biotechnology, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ateroskleroz gibi metabolik hastalıklarda otofaji mekanizmasının, mitokondriyal işlev bozukluklarının ve reaktif oksijen türleri (ROS) üretiminin önemli olduğu bilinmektedir. Ateroskleroz gelişiminde kritik role sahip monositlerin enerji metabolizmasına göre işlevinin değiştiği, bu değişikliğin sonucu olarak proinflamatuvar ya da anti-inflamatuvar fenotipe polarize olduğu bildirilmiştir. Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein (HDL) anti-aterojenik işlev görerek ateroskleroz riskini azaltır. HDL'nin mitokondriyal hasarı azaltan antioksidan özelliklere sahip olduğu ve otofaji ile ilişkisi gösterilmiş olsa da, çalışma mekanizması bilinmemektedir. Bu çalışmada, HDL'nin U937 monositik hücre hattında otofaji, otofajik akı, mitokondriyal dinamikler ve ayrıca monositlerin farklılaşması üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlandı. Bu amaç doğrultusunda, U937 hücreleri HDL ile muamele edildikten sonra otofajik akı, otofaji belirteçleri LC3B ve p62 protein seviyelerinin western blot yöntemiyle analizi sonucu incelendi. Mitokondriyal dinamikler, akış sitometrisi ve konfokal görüntüleme ile değerlendirildi. Oksijen tüketim hızı (OCR), Seahorse XFp Cell Mito Stress Kit ile ölçüldü. Makrofaj polarizasyon belirteçleri, PMA ile makrofaja farklılaştırılan U937 hücrelerinde HDL varlığında ve yokluğunda analiz edildi. Sonuçlar, HDL ile muamele edilmiş U937 hücrelerinde LC3B protein seviyelerinde artış ortaya çıkardı. HDL muamelesi mitokondriyal kütle ve mitokondriyal membran potansiyelinde azalmaya neden oldu. HDL ile muamele edilen hücrelerde mitokondriyal solunum azaldı. Ek olarak, M2 fenotip belirteçleri olan CD163 ve CD206, farklılaşmış hücrelerde HDL muamelesi ile arttı. Bu çalışma, HDL'nin monositlerde otofaji ve makrofaj polarizasyonu üzerindeki etkisini gösteren ilk çalışmadır. Bulgular HDL'nin aterosklerozdaki koruyucu rolünü bu mekanizmaların düzenlenmesi ile gerçekleştirebileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Autophagy mechanism, mitochondrial dysfunction and reactive oxygen species (ROS) production are key factors in metabolic diseases, including atherosclerosis. Monocytes, which are essential for the development of atherosclerosis, alter their function in response to energy metabolism. Thereby, they become polarized into proinflammatory or anti-inflammatory phenotypes. High Density Lipoprotein (HDL) serves as an anti-atherogenic agent and reduces the risk of atherosclerosis. Although HDL has been shown to have anti-oxidant properties that reduce mitochondrial damage, its working mechanism is unclear. This study aims to investigate the effect of HDL on autophagy, autophagic flux, mitochondrial dynamics and also on the differentiation of monocytes in the U937 monocytic cell line. For this purpose, protein levels of autophagy markers, LC3B and p62, were analyzed by western blotting in HDL treated U937 cells to determine autophagic flux. Mitochondrial dynamics were evaluated by flow cytometry and confocal imaging. Oxygen consumption rate (OCR) was measured by Seahorse XFP Cell Mito Stress Kit. Macrophage polarization markers were analyzed in PMA-differentiated U937 cells in the presence and absence of HDL. An increase in LC3B levels and a decrease in mitochondrial mass, mitochondrial membrane potential and mitochondrial respiration were observed in HDL treated cells. Furthermore, M2 phenotype markers CD163 and CD206 were increased upon HDL treatment in differentiated cells. This is the first study to demonstrate the effect of HDL on autophagy and macrophage polarization in monocytes. Our data indicate that HDL can achieve its protective role in atherosclerosis via regulation of these mechanisms.