18-65 yaş arası kadınlarda genital kozmetik cerrahinin, kadın genital benlik imajı ve beden imgelerinin yaşam niteliklerine etkisi
The effect of genital cosmetic surgery, female genital self-image and body image on life qualities in women aged 18-65 years
  1. Tez No: 941086
  2. Yazar: FEYZANUR GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERİMAN GÜDÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, genital kozmetik cerrahisinin kadınların genital benlik imajına ve beden imgelerinin yaşam niteliklerine etkisini değerlendirmek amacıyla, tanımlayıcıprospektif tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 20 Kasım 2023-20 Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul ilinde bulunan özel bir klinikte 48 kadınla yürütülmüştür. Veriler, ameliyat öncesinde ve ameliyattan iki ay sonra olmak üzere, Bilgi Formu, Beden İmgesinin Yaşam Niteliğine Etkisi Ölçeği (BİYNEÖ), Genital Görünüm Memnuniyeti Ölçeği (GGMÖ) ve Kadın Genital Benlik İmajı Ölçeği (KGBİÖ) kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımlı örneklem t testi, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive-prospective study was conducted to evaluate the effect of genital cosmetic surgery on women's genital self-image and body image on their life qualities. The study was conducted with 48 women in a private clinic in Istanbul between November 20, 2023 and May 2024. Data were collected preoperatively and two months after the surgery using the Information Form, the Impact of Body Image on Quality of Life Scale (BIYNEÖ), the Genital Appearance Satisfaction Scale (GGMÖ), and the Female Genital Self-Image Scale (FGSIS). SPSS 24.0 package program was used to analyze the data obtained. Dependent sample t test, independent sample t test, one-way ANOVA test were used to analyze the data.