Sermaye piyasalarında COVID-19 pandemisi dönemi için halkaarzların olay çalışması analiziyle davranışsal iktisatçerçevesinde değerlendirilmesi: Türkiye'de Borsa İstanbulörneği
Evaluation of public offerings the COVID-19 pandemic period incapital markets within the framework of behavioraleconomics with event study method: The example of BorsaIstanbul in Türkiye
- Tez No: 941126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET YAVUZASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
COVID-19 pandemisi tüm dünyayı etkilerken, yaşandığı dönemde ortaya çıkan sonuçlar araştırma konusu olmaya devam etmektedir. Dünyada finansal ve iktisadi piyasaları etkileyen bir kriz olarak kabul edilen bu süreçte finansal piyasalarda halka arz faaliyetleri bu tez çalışmasının ana konusu olmuştur. Bu doğrultuda bu çalışmada COVID-19 pandemisi öncesinde, sürecinde ve sonrasında Borsa İstanbul (BİST)'da halka arz edilen firmaların performanslarını ve yatırımcı davranışlarının davranışsal İktisat perspektifinden değerlendirebilmek amacıyla olay çalışması analizi yöntemiyle incelenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen bulgular pandemi öncesi, süreci ve sonrası yıllarda 5., 30. ve 60. gün getiri değerleri arasında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Bu farklılıklar, her yılın kendine özgü dinamiklere sahip olduğunu ve yatırımcı davranışlarının bu dinamiklerden etkilendiğini ortaya koymaktadır. Pandemi dönemi, belirsizlik ve riskin arttığı bir dönem olmasına rağmen, yatırımcılar bu dönemde daha yüksek getiriler elde etme potansiyeline sahip yatırımlara yönelmişlerdir. Bu da yatırımcıların risk algısının değiştiğini ve daha yüksek risk alarak daha yüksek getiriler elde etmeyi hedeflediklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
While the COVID-19 pandemic affected the whole world, the results that emerged during its period are still the subject of research. In this process, which is accepted as a crisis affecting financial and economic markets in the world, public offering activities in financial markets have been the main subject of this thesis. Accordingly, in this study, it is aimed to examine the performance and investor behaviour of the firms offered to public in Borsa Istanbul (BIST) before, during and after the COVID-19 pandemic from the perspective of behavioural economics examined with event study method. The findings show that there are significant differences between the event window 5th, 30th and 60th day return values in the years before, during and after the pandemic. These differences reveal that each year has its own unique dynamics and investor behaviour is affected by these dynamics. Although the pandemic period is a period of increased uncertainty and risk, investors have turned towards investments that have the potential to generate higher returns during this period. This shows that investors' risk perception has changed, and they aim to achieve higher returns by taking higher risks.