Piyasada satılan tereyağlarının 'türk Gıda kodeksi Tereyağı, diğer süt yağı esaslı sürülebilir ürünler ve sadeyağı tebliği'ne uygunluğunun belirlenmesi
Determination of the compliance of commercially available butter with the Turkish food codex rugulation on butter, other dairy-based spreadable products and clarified
- Tez No: 941138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Antalya İlinde piyasada satışa sunulan tereyağların“Türk Gıda Kodeksi Tereyağı, Diğer Süt Yağı Esaslı Sürülebilir Ürünler ve Sadeyağı Tebliği”ne uygunluğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla toplanan 20 adet farklı tereyağı örneğinde kuru madde, yağsız kuru madde, tuz, su (nem) ve yağ oranları belirlenmiş, bundan başka, örneklerde benzoik asit, sorbik asit, potasyum sorbat, natamisin ve bitkisel yağ varlığı araştırılmıştır. Tereyağı örneklerine ait kuru madde düzeylerinin %74.36-%85.55 arasında, tuz hariç yağsız kuru madde değerlerinin %5.20-%0.48 arasında, tuz miktarlarının ise 0.00 mg/kg ile 0.89 mg/kg arasındadeğiştiği tespit edilmiştir. rutubet oranı en yüksek %25.64 ve en az %14.45 olarak bulunmuştur. Yağ oranı en yüksek %83.84 ve en az %72.43 olarak belirlenmiştir. Tereyağı örneklerinde yapılan koruyucu madde analizlerine ait verilerden; T10 örneğinde sorbik asit ve potasyum sorbat, T11 örneğinde benzoik asit ve T20 örneğinde natamisin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca β-sitosterol miktarı %2'nin üstünde bulunan T6, T10 ve T18 örneklerine bitkisel yağ eklendiği anlaşılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda; 8 örneğin yağ oranlarının düşük olması nedeniyle, 10 örneğin rutubet oranlarının yüksek olması nedeniyle, 3 örneğin koruyucu madde içermesi ve 3 örnekte de bitkisel yağ tespitinden dolayı“Türk Gıda Kodeksi Tereyağı, Diğer Süt Yağı Esaslı Sürülebilir Ürünler ve Sadeyağı Tebliği”ne aykırı olduğu belirlenmiştir. Tuz hariç yağsız kuru madde değerlerine göre 10 örneğin TS 1331 Türk Standardına uygun olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, dry matter, fat-free dry matter, salt, moisture/water content, and fat ratios were analyzed, and benzoic acid, sorbic acid, potassium sorbate, natamycin, and vegetable oil analyses were conducted to determine the compliance of 20 butter samples sold in the market in Antalya Province with the Turkish Food Codex on Butter, Other Spreadable Milk Fat-Based Products, and Ghee. Analysis results showed that the dry matter content ranged between 74.36% and 85.55%, while fat-free dry matter content (excluding salt) ranged between 5.20% and 0.48%. Salt levels were found between 0.00 mg/kg and 0.89 mg/kg. The moisture/water content ranged from a maximum of 25.64% to a minimum of 14.45%. The fat content was determined to be at most 83.84% and at least 72.43%. From the preservative analysis of butter samples, sorbic acid and potassium sorbate were detected in sample T10, benzoic acid in sample T11, and natamycin in sample T20. Additionally, the presence of vegetable oils was identified in samples T6, T10, and T18, where the amount of β-sitosterol exceeded 2%. Based on the obtained data, it was determined that 8 samples were non-compliant with the 'Turkish Food Codex Regulation on Butter, Other Milk Fat-Based Spreadable Products, and Anhydrous Milk Fat' due to their low fat content, 10 samples due to their high moisture content, 3 samples due to containing preservatives, and 3 samples due to the detection of vegetable oil. Additionally, according to the salt-free non-fat dry matter values, 10 samples were found to be non-compliant with the TS 1331 Turkish Standard.