Hz.Fâtıma üzerine yapılmış çalışmaların halkbilimsel eleştirel analizi
Critical folkloric analysis of the studies on HZ.Fatima
  1. Tez No: 941165
  2. Yazar: TUĞBA AYGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hz.Fâtıma, hem İslam dünyasında hem de Türk halk inançlarında kutsiyet kazanmış, zamanla“Fatma Ana”kimliğine dönüşerek kültleşmiş bir kadın figürdür. Hz.Fâtıma'nın kişisel özellikleri, sabrı, hoşgörüsü, kanaatkârlığı ve anneliği; onu toplumsal bellekte idealize edilmiş bir“dişil kutsal”hâline getirmiştir. İslamiyet öncesi Türk inanç sistemindeki Umay Ana, Ayısıt, Ana Maygıl gibi dişil figürlerle benzerlik gösteren bu kutsallık anlayışı, Hz.Fâtıma'nın toplumda benimsenmesini kolaylaştırmış, böylece dini ve kültürel değerlerin birleşiminde süreklilik sağlanmıştır. Çalışmanın temel amacı, Hz.Fâtıma'nın halkbilimi perspektifinden nasıl anlamlandırıldığını tespit etmek, bu kimliğin akademik ve popüler metinlerdeki sunumunu analiz ederek toplumda gelenekselleşmiş kabulünü çözümlemektir. Tez; kavramsal çerçeve, biyografik inceleme, akademik yayın analizleri ve sonuç değerlendirmelerini içeren beş bölümden oluşmaktadır. Nihai hedef,“Fatma Ana”kültünün hem tarihî hem de kültürel bir inanç yapısı olarak nasıl şekillendiğine ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
Hazrat Fatıma, is a female figure who has attained sanctity both in the Islamic world and within Turkish folk beliefs, eventually transforming into the cultural identity of“Fatma Ana”and becoming a revered cultural symbol. Her personal attributes—patience, tolerance, modesty, and motherhood—have idealized her in the collective memory as a form of“sacred femininity.”This understanding of sanctity, which parallels the pre-Islamic Turkic belief systems surrounding female spiritual figures such as Umay Ana, Ayısıt, and Ana Maygıl, has facilitated the integration of Hazrat Fatima into Turkish society. Thus, a continuity between religious and cultural values has been established. The main objective of this study is to determine how Hazrat Fatima is interpreted from a folkloristic perspective, and to analyze how this identity is represented in both academic and popular texts, thereby examining the process through which she has become a traditional and widely accepted cultural figure. The thesis consists of five chapters: a conceptual framework, a biographical analysis, a review of academic publications, and a concluding evaluation. The ultimate aim is to shed light on how the“Fatma Ana”cult has been shaped and sustained over time as both a historical and cultural belief system.