Euler polinomlarını içeren szász-baskakov operatörlerinin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of szász-baskakov operators including euler polynomials
  1. Tez No: 941166
  2. Yazar: NİLÜFER PİLİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR KANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde öncelikle lineer pozitif operatörler ile ilgili temel tanımlar, Korovkin teoreminin ifadesi ve ispatı verilmiştir. Ayrıca süreklilik modülünün tanımı ve özellikleri incelenmiş olup Weierstrass yaklaşım teoremi ifade edilmiştir. Daha sonra Szász operatörleri, Baskakov operatörleri ve Szász operatörlerinin Euler tipli genelleştirilmesinin momentleri ve merkezi momentleri verilmiştir. Ardından Euler polinomlarını içeren Szász-Baskakov operatörleri tanımlanıp, bu operatörlerin yaklaşım hızı süreklilik modülü yardımıyla hesaplanmıştır. Son olarak, Euler polinomlarını içeren Szász-Baskakov operatörlerinin hata analizi sunulan tablolar ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly the basic definitions related to linear positive operators, the definition and proof of Korovkin theorem are given. Also the definition and properties of the modulus of continuity are examined and Weierstrass approximation theorem is stated. Then moments and central moments of Szász operators, Baskakov operators and Euler type generalization of Szász operators are given. Then Szász-Baskakov operators including Euler polynomials are defined and the approximation rate of these operators is calculated with the help of modulus of continuity. Finally, error analysis of Szász-Baskakov operators including Euler polynomials is shown with the presented tables.