7-8. Yüzyıllar arasında Çin'deki Türk soylu kişilerin mezar kitabeleri üzerine değerlendirmeler
Analyses on tomb epitaphs of Turkic Clansmen between the 7-8th Centuries
- Tez No: 941191
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN YAĞMUR GÖMEÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada, 630 yılından sonra T'ang idaresi altında kurulan askerî valiliklere bağlı Kök Türk vilayetlerinde ikamet eden Türk boylarına dair çelişkili ifadeler değerlendirilerek; Chih-shih, Pi-shih ve She-li boyları hakkındaki veriler bir araya getirilmiştir. To-mi-chih İlteber Chih-shih Wu'nun soyundan gelen Chih-shih Shan-kuang, Chih-shih Ssu-li'nin oğullarından Chih-shih Feng-chieh, Kapgan Kagan'ın damatlarından I-lo-yu Köl Erkin Pi-shih Shih-nang ve She-li Ko-lo-chan'ın oğlu Shih-t'ieh'nin Çince mezar kitabeleri Türkçe'ye çevrilip, ilgili diğer kaynaklarla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Hiçbir değişikliğe maruz kalmadan günümüze ulaşan mezar kitabelerindeki veriler doğrultusunda Çin yıllıklarında kayıtlı Türk unvanları da ayrıca ele alınmıştır. Chih-shih, Pi-shih ve She-li boylarına mensup kişilerin mezar kitabeleri, Kök Türk tarihinin bilinmeyenlerine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have analyzed the contradictory records in Chinese sources on Turkish clans that settled in Kök Türk prefectures, established under military governorates of T'ang around 630. We have gathered information on Chih-shih, Pi-shih and She-li clans via Chinese chronicles, tomb epitaphs and tomb inscriptions. In this regard, tomb epitaphs of Chih-shih Shan-kuang grandson of To-mi-chih İlteber Chih-shih Wu, Chih-shih Feng-chieh son of Chih-shih Ssu-li, Kapgan Khagan's son in law I-lo-yu Köl Erkin Pi-shih Shih-nang and Shih-t'ieh son of She-li Ko-lo-chan have been translated into Turkish and analyzed comparatively with other sources. As tomb epitaphs were buried within tombs, they were never subjected to any changes unlike records found in Chinese chronicles. This aspect makes them invaluable sources for researches on Kök Türk history and pre-Islamic Turkish titles.