Egzersiz yapan ve yapmayan kadınların sağlıklı besin seçimleri, yeme takıntıları, vücut algısı ve stres durumlarının karşılaştırılması
Comparison of healthy food choices, eating obsessions, body perception, and stress levels between women who exercise and those who do not
  1. Tez No: 941212
  2. Yazar: KÜBRA PASLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Egzersiz yapan bireyler fiziksel görünümlerini iyileştirmek ve performanslarını arttırmak amacıyla beslenmelerine dikkat etmektedirler. Bu çalışma spor salonuna üye olan ve düzenli egzersiz yapan ve yapmayan kadınların sağlıklı besin seçimleri, yeme takıntıları, vücut algısı ve stres durumlarının değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya 20-60 yaş arası 130 düzenli egzersiz yapan ve 83 düzenli egzersiz yapmayan toplamda 213 kadın katılmıştır. Katılımcıların genel bilgileri, sağlık, beslenme ve egzersiz bilgileri, antropometrik ölçümleri ve vücut bileşimleri, bir günlük besin tüketim kayıtları, besin seçimleri (FCQ), sağlıklı beslenme takıntıları (ORTO-R), beden şekli endişeleri (BSQ-34), fiziksel aktivite düzeyleri (IPAQ-Short Form), depresyon, anksiyete ve stres durumları (DASS-21), fitokimyasal alımları (PI) ve diyet kaliteleri (SYİ-2015) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals who exercise pay attention to their nutrition to improve their physical appearance and performance. This study evaluated healthy food choices, eating obsessions, body perception, and stress levels among women who are members of a gym and regularly exercise, as well as those who do not. Two hundred thirteen women, aged 20-60, participated in the study, including 130 who regularly exercised and 83 who did not. The participants' general information, health, nutrition and exercise information, anthropometric measurements and body compositions, one-day food consumption records, food choices (FCQ), healthy eating obsessions (ORTO-R), body shape concerns (BSQ-34), physical activity levels (IPAQ-Short Form), depression, anxiety and stress levels (DASS-21), phytochemical intakes (PI), and diet qualities (SYİ-2015) were evaluated.