SSCB ve Rusya Federasyonu'nun İsrail politikasında süreklilik dinamikleri
Dynamics of Continuity in the Policy of the USSR and the Russian Federation towards Israel
  1. Tez No: 941240
  2. Yazar: YAROSLAV SAMOYLOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu tez, Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu'nun, 1948'de İsrail'in kuruluşundan günümüze kadar olan dönemde İsrail'e yönelik politikasını ele almaktadır. Çalışma, Moskova'nın İsrail politikasını belirleyen temel etkenleri/çıkarları ve Sovyetler Birliği ile Rusya Federasyonu'nun İsrail politikaları arasında bir devamlılık olup olmadığını incelemeyi hedeflemektedir. Tezin temel argümanı, Moskova'nın Soğuk Savaş dönemi İsrail politikası ile Rusya Federasyonu dönemindeki İsrail politikasının, Moskova'nın ABD ve onun müttefiki olan İsrail'den algıladığı tehdit tarafından şekillendiğidir. Moskova, bu tehdidi dengelemek amacıyla, İsrail'e karşı ABD ve İsrail karşıtı aktörlerle ittifaklar kurarak bir denge stratejisi izlemeye çalışmıştır. Bu bağlamda, Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu'nun İsrail politikaları arasında sürekliliğin olduğu görülmektedir. Tez, Stephen Walt'un 'The Origins of Alliance' adlı eserinde ortaya koyduğu tehdit dengeleme teorisini analitik bir çerçeve olarak benimsemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the policy of the Soviet Union and the Russian Federation toward Israel from its establishment in 1948 to the present. The study aims to analyze the key factors and interests shaping Moscow's policy toward Israel and to determine whether there is continuity between the Soviet Union's and the Russian Federation's approaches to Israel. The central argument of the thesis is that Moscow's Israel policy during the Cold War and in the Russian Federation era has been shaped by its perception of a threat from the United States and its ally, Israel. In an effort to counterbalance this perceived threat, Moscow has sought to implement a balancing strategy by forming alliances with anti-U.S. and anti-Israel actors. In this context, continuity is observed between the Israel policies of the Soviet Union and the Russian Federation. The thesis adopts Stephen Walt's balance of threat theory, as presented in The Origins of Alliance, as its analytical framework.