Adi ortaklığın sona ermesi
Termination of the ordinary partnership
  1. Tez No: 941249
  2. Yazar: MEHMET BUĞRA AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 532
Özet
Bu çalışmada, TBK md. 620 ve devamı maddelerinde düzenlenmiş olan adî ortaklığın sona ermesi üzerine yoğunlaşılmaktadır. Bu amaçla, öncelikle adî ortaklığın yapısı ele alınmakta, sözleşmenin unsurları ve hukukî niteliği belirlenmektedir. Adî ortaklık ilişkilerinin gösterdiği temel özellikler de devam eden bölümlerdeki sorunların çözümünü destekleyici bir unsur olarak kapsama dâhil edilmiş bulunmaktadır. İkinci bölümde yasadaki sisteme paralel olarak adî ortaklığın sona erme nedenleri tek tek ele alınmaktadır. Son bölümde ise adî ortaklığın sona ermesinin hüküm ve sonuçları, idarî ve temsilî yetkilerin sona ermesi ile özellikle tasfiye süreci üzerinde durulmaktadır. Kapsam dâhilindeki konularda yeri geldikçe uygulama ve öğretiyi meşgul eden konulara olabildiğince değinilmeye ve çözüm getirilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the termination of the ordinary partnership, regulated in Article 620 and subsequent articles of the Turkish Code of Obligations. To this end, the legal nature of the partnership is examined in the first section, including its elements and characteristics. The main features of ordinary partnership relations are also included in the scope as a supportive element for the solution of the problems in the following chapters. The second section addresses the reasons for termination the ordinary partnership, examining them individually and in parallel with the system in the code. The final section covers the termination provisions and consequences: the dissolution of administrative and representative powers, and the liquidation(winding-up) procedure in particular. Issues concerning practice and doctrine were addressed and attempted to be resolved to the greatest extent possible in the context of the scope.