Beş yıldızlı renove edilmiş resort otellerdeki oda banyolarına yönelik karşılaştırmalı bir araştırma
A comparative study on guestroom bathrooms in renovated five-star resort hotels
  1. Tez No: 941258
  2. Yazar: ESRA ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DİDEM TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Turizm sektörünün önemli bir bileşeni olan konaklama hizmetlerinde, misafir memnuniyetini doğrudan etkileyen iç mekan bileşenlerinden biri olan oda banyoları, estetik, işlevsellik ve kullanıcı beklentileri doğrultusunda sürekli olarak değişim göstermektedir. Bu tez, otel yatak odalarında yer alan banyoların zaman içerisindeki dönüşümünü inceleyerek, 2020 yılı ve sonrasında renovasyon geçirmiş beş yıldızlı resort otel oda banyolarındaki tasarım değişikliklerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda bu çalışma, otel oda banyolarındaki güncel tasarım eğilimlerini ortaya koymak, hem tasarım sürecine katkı sağlamak hem de turizm sektörünün gelişimine destek olmak açısından önem arz etmektedir. Çalışma, keşfedici nitelikte olup belirli bir hipotezden hareket etmeden“2020 yılı sonrasında renovasyon geçirmiş otel banyolarında iç mekan tasarımı açısından ne tür farklar oluşmuştur?”sorusuna yanıt aramaktadır. Saha çalışması, Antalya ili sahil şeridinde yer alan beş yıldızlı resort otellerle sınırlandırılmıştır. Engelli odaları çalışmaya dahil edilmemiştir. Araştırma, nitel veri toplama tekniklerinden literatür taraması ve durum çalışması yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen otel banyolarının yerinde gözlem ve görüşmeler aracılığıyla elde edilen verileri, betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiş ve tablo üzerinden karşılaştırmalı biçimde sunulmuştur. Tez kapsamında ulaşılan bulgular, otel oda banyolarının geçirdiği dönüşümün altını çizerken, otel banyosu tasarımındaki estetik ve fonksiyonellik anlayışlarının ne yönde değiştiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, otel iç mekanları alanında uzmanlaşmak isteyen tasarımcılar, işletmeciler ve öğrenciler için otel banyolarının güncel yönelimlerini anlama ve geleceğe yönelik tasarım önerileri geliştirme açısından önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the hospitality services, which are an important component of the tourism sector, one of the interior elements that directly affects guest satisfaction is the hotel room bathrooms. These bathrooms continuously evolve in accordance with aesthetics, functionality, and user expectations. This thesis aims to examine the transformation of hotel room bathrooms over time, analyzing the design changes in five-star resort hotel room bathrooms that have undergone renovation since 2020. In this context, the study is significant in terms of highlighting current design trends in hotel room bathrooms, contributing to the design process, and supporting the development of the tourism sector. The study is exploratory in nature and does not proceed from a specific hypothesis. Instead, it seeks to answer the question,“What kind of differences have occurred in the interior design of hotel bathrooms that have undergone renovation after 2020?”The field study is limited to five-star resort hotels located on the Mediterranean coast of Antalya. Rooms for disabled guests are excluded from the study. The research was conducted using qualitative data collection techniques, including literature review and case study methods. The hotel bathrooms selected through purposive sampling were evaluated using the descriptive analysis method based on data obtained through on-site observations and interviews, and the findings were presented comparatively through a table. The findings of the thesis underline the transformation of hotel room bathrooms and reveal how the understanding of aesthetics and functionality in bathroom design has changed. This study provides important contributions for designers, operators, and students aiming to specialize in hotel interiors, as it helps them understand current trends in hotel bathrooms and develop design recommendations for the future.